3-членен състав на Върховният касационен съд върна на Софийския апелативен съд (САС) за ново разглеждане делото срещу футболиста на "Монтана" Борислав Балджийски, подсъдим за убийство по непредпазливост на юрисконсулта на "Топлофикация" Петър Алексов през 2013 г.
С Решение № 6 от 6 февруари тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) отменя решението от 4 юли 2017 г. на Софийския апелативен съд и връща делото за ново разглеждане от друг състав на въззивната инстанция, от стадия на съдебното заседание. Решението не подлежи на обжалване, съобщиха от ВКС.
През септември 2016 г. Софийският градски съд даде на юношата на "Левски" 4-годишна ефективна присъда за причиняване на смърт по непредпазливост вследствие на нанесена умишлено тежка телесна повреда. По-късно обаче апелативният съд замени тежкото наказание на полузащитника с условна присъда от 3 г. с 5-годишен изпитателен срок.
Тогава съдиите Иво Вапцаров, Стефан Илиев и Калинка Георгиева признаваха, че Балжийски е убил по непредпазливост 36-годишния юрисконсулт на ''Топлофикация'' Петър Алексов, но не се съгласиха с по-тежкото наказание, дадено му от първоинстанционния съд.
И според двете инстанции няма съмнение, че на 7 август 2013 г. футболистът ударил юмрук в лицето на Алексов след скандал, при което мъжът паднал, ударил главата си в метална шахта, вследствие на което получил фатална черепно-мозъчна травма.
След последното решение на съда с касационната жалба на защитата на Балджийски се иска отмяна на решението на САС и оправдаването на футболиста поради липсата на виновно извършено от него деяние, което да съставлява престъпление, или връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд поради допуснати съществени процесуални нарушения, или намаляване на наложеното наказание поради явна несправедливост на размера му. Върховният касационен съд обаче приема, че жалбата на подсъдимия е неоснователна.
С касационната жалба от частния обвинител и граждански ищец се иска отмяна на решението на САС и връщане на делото за ново разглеждане от въззивния съд, който да увеличи размера на наложеното наказание и да присъди пълния размер на предявения граждански иск от 300 000 лв.
Тричленният състав на ВКС обаче приема, че е налице нарушение свързано с начина на изтърпяване на наказанието "лишаване от свобода". Върховните съдии пишат в мотивите си: "В този смисъл жалбата на частното обвинение е основателна и следва да бъде уважена. Не е съобразено обстоятелството, че смъртта на пострадалия е причинена в резултат на ненужна агресия, многократно надхвърляща повода за конфликта".
Според върховните съдии, за да бъде отложено изтърпяването на наказанието – т.е. за да бъде присъдата условна, следва да бъде направен положителен извод, че целите на наказанието ще бъдат постигнати и без ефективното му изтърпяване, докато в случая целите на генералната превенция не биха се постигнали с отлагане на изтърпяването", посочва ВКС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Капитанът на ЦСКА избухна в емоции след дебютния си гол с червената фланелка
ЦСКА попиля любим абонат, но не впечатли, а съдията не видя дузпа срещу „червените“
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато