Собственикът на “Нове холдинг“ Васил Божков е обвиняем по 7 обвинения и е обявен за общодържавно и международно издирване, защото е напуснал границите на страната. Това съобщи главният прокурор Иван Гешев.
Той призна, че не може да даде подробности около случая.
"Нашата работа е, когато констатираме нарушения, да повдигнем обвинения и да изправим конкретните извършители пред българския съд. Ще положим всички усилия той да бъде доведен пред българския съд, той е поредният олигарх, който бяга от България“, каза Гешев.По думите му прокуратурата не знае къде точно се намира Божков.
Той увери, че прокуратурата и главният прокурор не влизат в лични битки, а такива действия прокуратурата предприема спрямо всички лица.
"Нямаме никакви притеснения да ангажираме наказателна отговорност, когато са налице доказателства спрямо всяко едно лице в България, без да има значение каква позиция заема“, коментира още Гешев.
Той беше категоричен, че докато е главен прокурор, държавното обвинение "ще направи всичко необходимо, което не е свършено много време".
"Искаме този криминален преход да свърши. Не може плюсовете да са само за едни - за богатите, време е всеки да плати цената за това, което прави. Ние не преследваме само богати хора, но всеки трябва да си спазва задълженията. Не може да дължиш 555 млн. лева от лотарийни игри за една година на държавата - това са 100 лева към всяка пенсия“, отсече Гешев.
Заедно с Божков органите на реда търсят и дясната му ръка Георги Попов, който държи 87% от акциите на ФК "Левски" и е акционер в "Националната лотария".
Преди часове Васил Божков не пожела да уточни къде се намира, но увери, че е на разположение да се отзове, ако бъде призован от прокуратура.
"Не се крия", категоричен беше бизнесменът.
По-рано днес Спецпрокуратурата и полицията влязоха в офисите на холдинга му, както и в кабинетите на "Националната лотария" и в Комисията по хазарта, откъдето бяха отведени служители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ очакват нарушените доставки на петрол от войната в Иран да продължат до 2027 г.
Близо 83 млн. евро ще бъдат инвестирани от бизнеса в зелени технологии
Super Micro прогнозира силни годишни приходи благодарение на центровете за данни
Петролът продължава да поскъпва заради съмнения около сделката за Ормузкия проток*
Нови атаки срещу корабоплаването в Близкия изток подкопават надеждите за примирие
В Германия обсъждат превантивни удари по руски производители на дронове, Новоросийск гори*
Агресия в Пловдив: Един от биячите на непалците е присъствал на убийството на Георги Кузев
Демерджиев сезира главния прокурор за разследването на строителството на пътя Монтана - Видин
Пълно слънчево затъмнение днес: Къде и кога ще се вижда в България
Пожарът в Харманли е локализиран, огънят е засегнал около 1300 декара
Слот отсвири Нидерландия, иска да води клубен отбор
Славия пусна Илиян Стефанов без пари в израелски слабак
Бат' Венци: Ще се съобразя с Левски, ако искат да отложим мача
Горчилка за Левски: Двама титуляри са аут за АЕК!
Това не е сън! Левски пише нова Синя приказка
ЦСКА поздрави легендата си: Димитър Якимов на 85!
10 неща, за които да спрете да се тревожите
Италиански орехов сладкиш с 3 съставки
На кой пръст се носят пръстените за усилване на положителната енергия?
Как да поискате повишение на заплатата - 7 трика, които работят
Нумерологична прогноза за 12 август
Таро карта за 12 август, сряда - Двойка чаши
Как да се справим с кератоза пиларис?
Колко ниско трябва да бъде кръвното налягане след 80-годишна възраст?
Защо при топлинен удар се появяват едновременно тромбози и кървене?
Антиоксидантен парадокс и реалната полза от антиоксидантите
Как децата говорят за стреса показва потенциален риск за психичното здраве
Планетарната диета влияе благоприятно върху мозъчното здраве и задържа младостта
Педиатър: Най-голямата грешка е да изведем децата в жегите на площадки, където има пластмасови уреди
Засякоха пиян с мотопед без регистрация във Варненско
Цветан Цеков: Ако държавата не реагира спешно, българските плодове и зеленчуци отиват в Червената книга
Заради замърсяване с отходни води затварят плаж в Свети Влас за един ден
Адвокат Марковски: Всеки един от петимата има участие към убийството на Георги
Над 80% от глобите за средна скорост вече са събрани