Либийският лидер Муамар Кадафи и неговите съюзници може би проучват възможности за заминаване в изгнание, макар че не е ясно дали той сериозно би обмислил варианта да се оттегли, заяви държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, цитирана от Ройтерс.
"Част от това е театър", каза тя в интервю за телевизия Ей Би Си, като заяви, че има хора, които твърдят, че говорят от името на Кадафи, преценявайки различни възможности.
"Голяма част от това е просто характерното за него поведение. То е донякъде непредсказуемо. Но част от него е проучване . . . какви са възможностите ми, къде бих могъл да отида, какво бих могъл да направя. И ние бихме насърчили това", каза Клинтън.
"Аз оставам тук, моят дом е тук, оставам в шатрата си", заяви обаче Кадафи пряко по либийската телевизия.
"Тук съм, тук съм, тук съм", заяви той на поддръжниците си, които развяваха зелени знамена.
Кадафи каза, че чуждите сили, водещи военна операция срещу правителството му, ще претърпят поражение и "свършат на бунището на историята", съобщи Ройтерс.
"Ние няма да се предадем . . . Ще ги разгромим по какъвто и да е начин", каза полковникът в Триполи.
"Готови сме за битката, независимо дали тя ще бъде кратка или продължителна. Накрая ние ще бъдем победители", заяви той в изказване, предавано пряко по телевизията.
На чуждестранните журналисти в Триполи беше казано, че Кадафи е направил изявлението от резиденцията си в столицата, обръщайки се към своите привърженици, изграждащи жив щит, за да го пазят, пише БТА.
Речта му беше последвана от гърмежи в Триполи. В центъра на града се чуваха одобрителни възгласи и стрелба във въздуха.
От своя страна американският президент Барак Обама предупреди, че либийският лидер Муамар Кадафи може да се опита да се задържи на власт въпреки ударите срещу управлението му, предава АФП. Обама добави, че военният подход не е единственият начин американските власти да окажат натиск за отстраняването му.
"Трябва да се има предвид, че имаме не само военни инструменти на разположение за да постигнем напускането на Кадафи", заяви Обама пред Си Ен Ен.
"Ние наложихме силни международни санкции. Замразихме авоарите му. Ще продължим да употребяваме целия обхват на натиск срещу него", добави той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Спиди“ отчита близо 9% ръст на приходите за полугодието и малък спад на печалбата
Бившият министър Федоров даде отпор на Зеленски с новите предложения за назначение
Възраждането на ядрената енергетика поставя Westinghouse в отлична позиция
Напрежението в Близкия изток и отчетът на Tesla оцветиха в червено щатските индекси
До тъмно парламентът дискутира Бюджет 2026
САЩ ще произвеждат проектирани от Украйна дронове „Магура“
Остава ли Асен Симеонов в ареста - съдът гледа мярката на похитителя на Наталия
Американските самолети кацат в база "Безмер" на фона на гражданското недоволство
Зелените напитки: Пълен гид за здравословно приготвяне и баланс
Меркурий вече не е ретрограден: За всяка зодия започва нов етап през 2026 г.
Екстремните горещини убиват дори камилите в Африка
Бюджет 2026 влиза за окончателно гласуване в парламента
Ще елиминира ли Левски Университатя Крайова! Ето ги шансовете
Заради Янев? ЦСКА с ключов ход
Нов голям проблем за Левски
Ясен е следващият съперник на ЦСКА, ако изхвърли Карабах
Сенси похвали професионализма в ЦСКА и коментира мача с Карабах
Бивш на Левски каза защо отборът му зашлеви Лудогорец
Маникюр в цвят бадемово мляко - хит за лято 2026 (+Снимки)
Най-вкусните есенни салати със сезонни продукти
Шоколадов кекс в чаша
Нумерологична прогноза за 24 юли
Таро карта за 24 юли, петък - Асо чаши
Вкусни барчета с кокос и шоколад
Контрацептиви и лекарство за косопад с нови мерки за безопасност след оценка от EMA
Травма на Лисфранк – кога болката в ходилото не е заради обикновено навяхване?
Растителна храна, риба и достатъчно метионин е диетата на дълголетието
Нарушена комуникация в червата може да стои зад хроничния запек
Психология за родители: Първата година – основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
Отбелязват тържествено петгодишнината от включването на НИК 421 в състава на ВВМУ
Пороят унищожи земеделски насаждения във Варненско
Съдът във Варна решава дали да остави в ареста Асен, който отвлече 11-годишната Наталия
Без ток във Варна на 24 юли 2026
Времето във Варна на 24 юли 2026
Честваме паметта на света великомъченица Христина