Положението в обхванатите от безредици английски градове се стабилизира и британските власти ще продължат да действат твърдо, заяви днес премиерът на Великобритания Дейвид Камерън, цитиран от световните агенции.
По думите на Камерън полицията готви мащабни операции за извършване на арести. В следващите 24 часа полицията ще бъде оборудвана с водометни машини за борба с масовите безредици в столицата и други градове, които ще бъдат използвани при нужда.
Камерън каза, че ще бъдат предприети всички необходими действия, за да се възстанови редът. Той отбеляза, че Великобритания няма да позволи културата на страха да завладее страната.
Според британския премиер главната причина за масовите безредици е безотговорността. "Сблъскахме се с пълно отсъствие на отговорност, с липса на етични норми и морални устои", каза той по адрес на младежите, участващи в размириците. "Освен това трябва да създадем система за социално осигуряване, която не поощрява мързела и безделието", подчерта той.
Камерън каза, че няма просто решение, което бързо да отстрани проблема, станал причина за безредиците. Според него за това е необходимо да се попълнят пропуските, които семейството, училището и други обществени институции допускат във възпитанието на младите хора.
Хиляди допълнителни полицаи успяха да запазят днес реда по улиците на Лондон след три дни на безредици. Актове на вандализъм и плячкосване имаше обаче в Манчестър и Бирмингам, посочва БТА.
Стотици младежи вилняха из центъра на Манчестър, хвърляха бутилки и камъни по полицаите и плячкосваха магазини. Магазин за дамски дрехи на главната търговска улица бе подпален, както и библиотека в близкия град Салфорд.
Заместник началникът на полицията в Манчестър Гери Шуън каза, че става въпрос просто за беззаконие. "Искаме да стане абсолютно ясно - тези хора нямат срещу какво да протестират. Няма никаква несправедливост и няма никаква причина, която да е довела до това", каза той.
В Бирмингам трима души, които според местни жители патрулирали по улиците, за да защитят домовете си, са загинали под колелата на връхлетял ги автомобил, пише Би Би Си.
Размирниците разграбиха стоки, които всеки тийнейджър иска - нови маратонки, велосипеди, електроника и стоки от кожа и подпалиха магазини очевидно заради удоволствието да видят как нещо гори, отбелязва Асошиейтед прес. Някои жители формираха групи, които да охраняват кварталите. Крайнодясна група съобщи, че близо 1000 от членовете й тръгват по улиците, за да спрат вандалите.
Близо 200 младежи в северния град Ливърпул се сблъскаха с полицаи и пожарникари във втори ден на размирици. 44 души са арестувани. По-слаби сблъсъци имаше в райони в централна и западна Англия - Лестър, Улвърхамптън, Уест Бромич, Бристъл и Глостър.
Британската полиция последва примера на подстрекателите и участниците в безредиците във Великобритания, които използват интернет, за да се организират - тя започна да ги издирва и чрез световната мрежа.
Лондонският Скотланд ярд помести на сайта си, както и на популярния портал за фотообмен Flickr, снимки на хора, ограбващи магазини. Всички на тези фотографии са младежи, много от които - непълнолетни. Сред тях има както представители на етнически малцинства, така и коренни англичани. Органите на реда призовават гражданите, разпознали престъпниците, да сигнализират незабавно в полицията.
Снимки на участници в безредиците публикуват на своите страници и интернет сайтове и британските вестници. Освен това експерти на британската полиция наблюдават и популярните сред младежта социални мрежи като Facebook и Twitter.
Полицията следи и анализира появяващите се в тях призиви за организиране на безредици, нападения над полицаи и ограбване на магазини.
Взривове в Лондон
Около 1,30 ч. през нощта от лондонския район Тотнъм, където през нощта срещу неделя избухнаха първите безредици, се появиха съобщения за четири мощни експлозии в хранилище за дизелово гориво. На мястото са били изпратени оперативните служби и дори се поставяше въпросът за евакуиране на жителите.
По-късно беше установено, че пожарът е бил предизвикан от взривяването на няколко камиона в център за преработка на вторични суровини, а не в хранилище за дизелово гориво.Засега не е ясно дали експлозиите са свързани с безредиците.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гюров: Правителството работи по цялостен пакет от мерки срещу покачването на цените
Как войната в Иран засилва търсенето на електромобили
Имотният пазар в Дубай показва първи признаци на забавяне
SOFIX продължава с възстановяването след спада от миналата седмица
БФБЛ обяви победителите в 23-тото издание на Годишните награди за отговорен бизнес
Изглежда Тръмп мигна пръв във войната с Иран - ще бъде ли това повратна точка за конфликта?
Защо над 500 хил. българи нямат гарантиран достъп до вода (ВИДЕО)
Гюров: Работим с удължителен бюджет, възможностите ни не са безкрайни
Избори 2026: Нейнски създаде механизъм в МВнР срещу дезинформацията и хибридните заплахи
Расте броят на заразените с морбили деца във Врачанско
Военен самолет с над 100 души се разби в Колумбия
ЦСКА ще е на ниво Ла Лига
Шеф на БФС обяви задачата пред България
Черно море с ход за Европа
Суперзвезда в леката атлетика се ожени тайно преди световното + СНИМКИ
Няма кой да спре головата машина на Левски
ВИДЕО: Фиорентина – Интер
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Нововъведение: Тол системата вече предоставя данни за трафика и времето
Енергото продължава дейностите за опазване на птиците в Североизточна България
Какво време ни очаква във вторник?
За пример: Варненци си организираха "Ленински съботник"
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.