Едва една трета от ромите в Централна и Източна Европа имат работа и осигурено препитание, сочи доклад на Световната банка, представен днес в Брюксел.
Според данните около 35% от ромското население в България, Чехия, Сърбия и Унгария работи, като единствено в Словакия се отчитат по-добри резултати - 55 на сто от това малцинство на възраст 15-64 години имат работа.
При жените от ромски произход в посочените страни се отчита още по-висока безработица - близо 75% (България, Чехия и Унгария). Най-лоши резултати в тази област отчита Сърбия - едва девет процента от ромските жени имат постоянна работа.
В обхванатите от изследването държави е установено, че рискът от безработица сред ромите е два пъти по-голям, отколкото при останалото местно население. За България се отчита, че 81 на сто от ромите са заплашени от липсата на заетост, а най-високият резултат в тази посока е в Румъния - 87%.
Общо шест процента от българите и 42% от българските роми са заявили, че са си легнали поне веднъж гладни през последния месец. Отново в Румъния се отбелязват най-лошите резултати по този въпрос - 61 процента от анкетираните роми не са вечеряли поне веднъж в последните 30 дни. Това е 10 пъти повече от подобните отговори, получени от останалите участници в допитването от неромски произход.
Според представените резултати в България ромите са два пъти по-изложени на бедност (80 процента) от етническите българи. Сходни са данните в Унгария, Чехия и Словакия.
Ромите в България, Румъния и Унгария изглеждат най-бедни, тъй като едва от шест до осем процента от тях заявяват, че са в състояние да посрещнат непредвидени разходи. В останалите държави с традиционно ромско население разликата по този въпрос е от три до 10 пъти в сравнение с останалите етнически групи.
Световната банка предлага разгръщане на схемите за микрокредитиране на ромското малцинство, тъй като съществена част от работещите представители на това малцинство се определят като "самонаети", т.е. развиват икономическа дейност, независимо от работодател.
Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор коментира, че проект, осъществен в Унгария, дава пример за добър опит в усилията за преодоляването на безработицата сред ромите. Проектът предвижда отпускане на социални микрокредити за представители на малцинството, които желаят да развиват самостоятелна икономическа дейност. Комисарят отбеляза, че подходът за икономическото приобщаване на ромите следва да засяга също въпросите на образованието, здравеопазването и жилищното настаняване.
(БТА)

"Всеки е сам за себе си" в битката на Европа и Азия за природен газ
Европейските борси отстъпиха от рекордите след разпродажбите при технологичните акции
Търговията с AI акции достига повратен момент. Време е да се изберат победителите
"Градус" ще получи близо 10 млн. евро дивидент от дъщерното си дружество "Градус-98"
БНБ намали нивото на антицикличния буфер на 2,25% през третото тримесечие на 2027 г.
4 зодии привличат значително изобилие и късмет на 27 юни 2026
Влакът Карлово - Бургас се запали
"Левски" започва срещу "Дунав", сезонът тръгва на 17 юли
Тихомир Безлов за "Баба Алино": Законите са направени да печели този, който не ги спазва
Централна емисия
НА ЖИВО: Норвегия – Франция, Холанд е резерва (СЪСТАВИТЕ)
Левски подновява договора с Palms Bet – Мило Борисов потвърди новото генерално спонсорство
НА ЖИВО: Сенегал – Ирак (Съставите)
Любослав Пенев стартира с победа начело на Локомотив София
Става горещо: Искат оставки в Левски
Олександър Усик овакантява световните си титли в тежка категория, но не прекратява кариерата си
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Какви промени очакват всяка зодия през юли 2026
Трапезата за Петровден на 29 юни
Модата обича Наоми Осака
Умни решения за повече пространство в малък хол
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
Богомил Николов за Бюджет 2026: Да го мислят децата ни
Цените на строителството на жилища в България са нараснали с най-висок темп в ЕС за периода 2015-2025 г
AI създаде ваксина срещу бъдещи пандемии, тестваха я върху хора
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък