Европейският съюз, САЩ и още двадесетина страни обявиха днес в Брюксел създаването на "световен съюз" за борба срещу сексуалните посегателства над деца чрез интернет, съобщи Франс прес.
"Сексуалните посегателства срещу деца са ужасяващи престъпления и често са скрити в най-затулените кътчета в интернет", заяви европейският комисар по вътрешните работи и правосъдието Сесилия Малмстрьом на пресконференция с министъра на правосъдието на САЩ Ерик Холдър.
Повече от един милион видеоматериали с деца, жертви на сексуални посегателства и сексуална експлоатация, се разпространяват в момента в интернет. Порнографската индустрия добавя всяка година по 50 хиляди нови срещу печалби от 250 милиона долара, припомни Малмстрьом, позовавайки се на статистически данни от ООН.
"Но престъпниците правят всичко възможно мрежите им да са невидими и никоя страна не би могла самостоятелно да се пребори с тях", допълни тя, приветствайки решението на 48 държави да създадат световен съюз за борба с това зло.
Инициативата цели да привлече вниманието на властите в цял свят върху пускането на видеоматериали с детска порнография в интернет, за да може по-добре да се идентифицират жертвите на тези посегателства и да им се окаже помощ, както и за да се преследват извършителите им.
Макар че ЕС е развил строги нормативни инструменти за борба с детската порнография, сървърите често пъти са разположени в чужбина извън достъпа на полицията и правосъдието на съюза.
Затова и в инициативата са въвлечени САЩ, където има много сървъри с детска порнография, както и редица страни от други континенти, по-специално Азия, където се намират много от детските жертви, както и лицата, които извършват сексуалните посегателства над тях.
В Световния съюз за борба срещу сексуалните посегателства над деца чрез интернет ще участват 27-те страни от ЕС и още 21 страни - САЩ, Албания, Австралия, Камбоджа, Южна Корея, Хърватия, Грузия, Гана, Япония, Молдова, Черна гора, Нова Зеландия, Нигерия, Норвегия, Филипините, Сърбия, Швейцария, Тайланд, Турция, Украйна и Виетнам.
Русия не е член на този съюз, въпреки че по данни на руската неправителствена организация "Лига за безопасен интернет" на нейна територия през 2011 г. са открити над 9500 сайта с детска порнография.
Сесилия Малмстрьом заяви, че се надява Русия да приеме поканата да се включи в обявения днес световен съюз и че въпросът ще бъде повдигнат от председателя на Еврокомисията Жозе Барозу и президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой пред президента Владимир Путин на срещата на върха ЕС-Русия на 21 декември в Брюксел.
Министърът на правосъдието на САЩ Ерик Холдър също обърна внимание, че никоя страна не може да се справи сама в борбата срещу детската порнография в интернет и прикани всички хора с добра воля да се мобилизират и да притиснат правителствата, които не желаят да се включат, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Рецепта за немски картофени палачинки с домашно сладко от ябълки
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Анализаторите в Англия решиха: Има нарушение срещу Рая
17 повторения решили съдбата на гола на Чуковете
Спортът по телевизията днес, 11 май
Убийствена стрелба отдалеч прати Ню Йорк на финал на Изток
Ханзи Флик се нареди до Гуардиола и Ван Гаал
Мачовете по телевизията днес, 11 май
Френска пролетна супа с ориз
Честит имен ден на Кирил и Методий!
Таро карта за 11 май, понеделник
Пухкава мързелива баница
Задължителни ястия за 11 май
6 начина да освежите прическата без подстригване
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3