Стотици младежи участваха днес в сблъсъци с египетската полиция в Кайро на втората годишнина от въстанието, свалило от власт Хосни Мубарак и довело до избирането на президент ислямист, когото протестиращите обвиняват в погазване на демокрацията, предаде Ройтерс.
Днешната годишнина открои разделението между ислямистите и светските им противници, пречещи на опитите на президента Мохамед Морси да задвижи изпадналата в застой икономика и да спре сриването на курса на египетската валута, като привлече обратно инвеститорите и туристите.
На 25 януари 2011 г. на главния площад "Тахрир" в центъра на Кайро хиляди антиправителствени демонстранти влизат в сблъсъци с полицията за борба с безредиците, протестирайки срещу режима на президента Хосни Мубарак, който управлява от 30 години, и срещу бедността. Многохиляден протест с подобни искания има и във втория най-голям египетски град - Александрия. При разпръсването на демонстрантите от силите на реда загиват четирима души - трима в град Суец и един полицай в Кайро. Но общата цел, сплотила египтяните преди две години, отстъпи на
вътрешни противоречия, които се засилват и миналия месец причиниха кървави улични битки, отбелязва Ройтерс.
Противници на държавния глава и неговите съюзници от движението "Мюсюлмански братя" започнаха да се събират днес на площад "Тахрир" в Кайро, за да възродят исканията от времето на революцията. Полицаите влязоха в схватка в ранните часове на днешния ден с радикални протестиращи, които ги замеряха с коктейли "Молотов" и пиротехнически изделия, докато се опитваха да се приближат до стена, блокираща достъпа до правителствените сгради близо до площада. Органите на реда стреляха със сълзотворен газ и използваха едно от запалителните средства, хвърлени по тях, за да подпалят най-малко две палатки, разпънати от младежите, заяви цитиран от Ройтерс очевидец. Сблъсъците между младежи и полиция продължиха по улиците около площада.
Здравното министерство съобщи за 25 ранени от вчера до днес. Събралите се на "Тахрир" обявиха безсрочна стачка с искане за сваляне на режима на ислямистите, оставка на правителството на Хишам Кандил и отменяне на новата конституция, предаде ИТАР-ТАСС. Участниците демонстрираха и единство между християните копти и мюсюлманите. Сблъсъци имаше и в Александрия. Освен в тези градове демонстрации се състояха и в Суец, Махалят ел Кубра, Исмаилия и Порт Саид.
"Мюсюлманските братя" решиха да не мобилизират поддръжниците си по улиците на годишнината, за да не се разрасне конфликтът след насилието през декември, породено от кампанията на Морси за ускорено приемане на изработената от ислямисти нова конституция. Движението отбеляза датата с голяма благотворителна
акция в цялата страна. То възнамерява да осигури медицинска помощ на 1 милион души и да раздава основни хранителни продукти на достъпна цена. В реч вчера по случай рождението на пророка Мохамед Морси призова египтяните да отбележат днешната годишнина "по цивилизован и мирен начин".
(БТА)

Цената на петрола се насочва към седмичен ръст преди мерките на САЩ срещу Иран*
Фокусът на войната в Украйна се измества все повече към ударите в тила, а не на фронта
Бесънт: САЩ ще наложат на Иран "най-тежките санкции в историята"
Тихомълком Meta стана един от най-големите АІ потребители на Microsoft
ЕС ще увеличи средствата за контрол на границите в Мароко след кризата в Сеута
Финансов суверенитет, дигитално евро и роуминг при плащанията: ЕС търси алтернативи на американските карти
3 зодии изпитват пълна емоционална свобода до края на август 2026 г.
Сметната палата: 80% от почивните бази за ученици не работят и се рушат
Русия разгневи Япония с ракетни учения около спорните Курилски острови
Изтеглиха изпитния вариант: Близо 7000 зрелостници се явяват на матурата по БЕЛ (+ВИДЕО)
Арсенал на Микел Артета потегля към историята
Мачовете по телевизията днес, 21 август
Марко Груич се готви за дебют с екипа на Левски
Феновете на ЦСКА бесни след 0:3 от ОФИ: Исторически срам, Янев вън!
ЦСКА се разпада: Гбамен и Джеймс Ето’о също са аут
US Open гони рекорд от 100 млн. долара, докато цените за феновете скачат + ВИДЕО
Какво казва зодията ви за шопинг навиците ви
Нумерологична прогноза за 21 август
Връзката между здравето на червата и психичното здраве
Паста с високо съдържание на протеин за отслабване
Таро карта за 21 август, петък - Асо жезли
Дневен хороскоп за 21 август, петък
Какво е анафилактичният шок?
Контраст-усилена мамография – кога се използва вместо обикновена мамография или ЯМР?
Треска от долината Рифт – арбовирусна инфекция, която се предава и при контакт със заразени животни
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Витамин D е свързан с по-добра когнитивна функция
Проф. Юта-Берглер Клайн: GPT-1 антагонистите, използвани при диабет и за отслабване, предпазват и сърцето
Черно море приема Дунав на "Тича"
Мачовете по ТВ днес (21 август)
Без ток във Варна на 21 август 2026
АЕЦ "Козлодуй" е с намалена мощност от днес
Времето във Варна на 26 май 2025
Почитаме паметта на апостол Тадей и на свещеномъченик Симеон Самоковски