Гръцкият парламент прие пакет закони за преструктуриране на държавния сектор, предадоха световните агенции. Непопулярните мерки за икономии, изисквани от международните кредитори на страната, бяха одобрени след полунощ със 153 гласа "за" от общо 293 при вота в 300-членната Камара на депутатите.
Новите закони постилат пътя за масови съкращения в държавния сектор на изпадналата в тежка криза Гърция. Те бяха задължително условие за превеждането на поредния живителен транш от спасителния пакет за страната в размер на 6,8 милиарда евро от Европейския съюз и Международния валутен фонд.
Вотът бе първи важен тест за правителството на премиера консерватор Андонис Самарас, откакто най-малкият партньор в управляващата коалиция, Демократичната левица, я напусна миналия месец в знак на протест срещу планираното закриване на държавното радио и телевизия. Сега кабинетът е подкрепян само от десноцентристката партия Нова демокрация на Самарас и социалистите от ПАСОК.
Пакетът включва съкращаването или прехвърлянето на работните места на 25 000 държавни служители, предимно учители и общински полицаи. Последната седмица бе белязана от почти ежедневни демонстрации и стачки против новите мерки.
Около 5 000 души протестираха мирно пред парламента преди гласуването. Те скандираха лозунги против мерките за икономии. Броени часове преди гласуването премиерът Самарас обяви първото намаляване на данък от началото на кризата преди четири години. От август данък добавена стойност (ДДС) за ресторантите, баровете и кафенетата ще бъде понижен от 23 на 13 процента с цел насърчаване на туризма - ключов сектор за гръцката икономика.
Самарас обяви новината в изненадващо телевизионно изявление, в опит да успокои духовете преди гласуването в парламента. Показан по грешка по телевизиите клип, на който премиерът се обърква при първоначалния си опит да прочете декларацията, след което се псува, бързо стана хит в социалните мрежи. Критично важното гласуване се състоя броени часове преди на посещение в Гърция днес да пристигне германският министър на финансите Волфганг Шойбле. Преди визитата Шойбле изрази надежда, че гръцкото правителство ще продължи курса на оздравяване на икономиката, който предвижда болезнени антикризисни реформи.
Германският финансов министър подчерта, че разбира добре протестите на гърците против мерките за икономии, но че последните са необходими за доброто на страната. Посещението на Шойбле ще протече при засилени мерки за сигурност.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новите коментари на Тръмп за Иран тласкат американските индекси към нов срив*
Търговският дефицит на САЩ се е увеличил по-слабо от очакваното през февруари
"Иновейшън Кепитъл ІІ" ще финансира иновативни стартъпи с 32,17 млн. евро публичен ресурс
Броят на седмичните молби за помощи при безработица в САЩ намалява
Къмпинг туризмът в България расте с над 8% през 2025 г.
Пивоварите увеличават инвестициите си до 45 млн. евро през миналата година
Йотова: Подкрепата за земеделските производители трябва да е приоритет
Радев: Коалиция с Пеевски и с Борисов няма да има
Задържаха 24-годишен мъж в Кубрат за купуване на гласове
ЦСКА или Левски? Утре пускат билетите за Вечното дерби
След инфаркта: Мирча Луческу вече не е селекционер на Румъния
Милиони на "Герена"? Световен IT гигант излезе с позиция за Левски
Ето кои са печелившите в играта „Супер Марио Галактика: Филмът“
Голямо име в Испания призова: Махнете Кабаков от съдийството!
Слот плаши Манчестър Сити с... Галатасарай
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Модерната екранизация на „Брулени хълмове“ може да се гледа във Видеотеката на А1 ТВ
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Питка за Цветница
25 знака, че вселената иска да бъдете с определен партньор
Вълканов: Пазарът на храните е по-скоро спокоен
НСИ започва анкета, за да разбере как живеят хората във варненско
България ще пази киноподобните бозайници в Черно море с брошури
Гюров: Времената с тефтери с имена, пачки с пари и гласуващи под строи хора са приключили
Адемов ще открие Дневен център за деца с аутизъм във Варна
ЦИК пусна мобилно приложение за проверка на протоколите в СИК
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км