Повече от половината руски граждани искат нов президент след 2018 година, но засега едва 12 процента от анкетираните от "Левада-център "са готови да назоват името на евентуалния приемник, пише в. "Ведомости", цитиран от Би Би Си.
Година и половина след завръщането на Владимир Путин в Кремъл всеки пети руснак (22 на сто) иска след края на третия му мандат той да бъде преизбран на поста президент на Русия, показват резултатите от социологическото проучване, направено в края на годината.
По наблюдение на вестника от момента на встъпването на Путин в длъжност този показател остава стабилен, а делът на онези, които биха искали после да видят на президентския пост друг човек, се колебае.
Преди една година, през декември 2012 г., 5 на сто от анкетираните предпочитаха връщането в Кремъл на Дмитрий Медведев, а 44 на сто - да бъде избран друг човек. Сега 6 процента са за Медведев и 47 процента за който и да е друг политик.
Още по-голям дял от руснаците (31 на сто) обаче са уверени, че засега няма алтернатива на Путин, а преди година делът им беше малко по-малък (27 на сто).
Едва 12 процента от анкетираните са готови още сега да назоват името на политик на мястото на Путин (преди година бяха 10 процента), още 40 процента смятат, че ако се наложи, замяна може да се намери. Последното число се е изменило значително - преди година така са отговорили 47 процента.
Оттогава изборите са се приближили с година, а промени не са настъпили - нови реални и силни съперници на Путин не са се появили, обяснява заместник-директорът на "Левада-център" Алексей Гражданкин. Това, че делът на онези, които не виждат алтернатива на Путин на поста президент, остава повече или по-малко стабилен, е признание на реалността с оттенък на неизбежност", казва социологът. "Не че гражданите преливат от възхищение или пък свързват с неговото управление надежди за бъдещето, но щом като няма реални конкуренти, то нека и през 2018 г. президент да бъде Путин - така разсъждават те", казва Гражданкин, цитиран от "Ведомости".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Биткойнът е изложен на най-голям квантов риск, но и други блокчейни не са в безопасност
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
Учени: Мъжете вредят на Земята повече от жените
4 зодии получават силен знак от Вселената на 10 май
Рецепта за картофи на скара с масло, чесън и пармезан
Още промени в правилата на Формула 1 за догодина
Спортът по телевизията днес, 10 май
Брадата върна Кливланд в серията с Детройт
Босът на Пчеличките скочи на съдиите след 0:3
Мачовете по телевизията днес, 10 май
Барселона - Реал Мадрид
Английски пай със сирене и кашкавал
Таро карта за 10 май, неделя
Здравословен кекс с фъстъчено масло и банан без захар
Дневен хороскоп за 10 май, неделя
5 пролетни рецепти за трапезата на 11 май – Деня на Кирил и Методий
Пости ли се на Черешова задушница
Шест потвърдени случая на хантавирус на нидерландския круизен кораб
Седмичен хороскоп 11 май - 17 май 2026
Левски вдигна шампионската титла
Стреляха по автобус в Перник
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели