IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Не хуманитарна помощ, а военни щели да пратят от Берлин в Украйна

Ставало въпрос за 200 десантчици с безпилотни летателни апарати

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Германският хуманитарен конвой от над 100 камиона за Югоизточна Украйна, за който съобщи в събота Берлин, ще стигне до Донецка област, но товарът едва ли ще бъде разпределен в зони, контролирани от "опълченците" - проруските сепаратисти, прогнозира "РБК дейли".

До момента само Русия изпращаше хуманитарни колони в украинския Югоизток, напомня вестникът. Според него руски дипломати заявили миналата седмица в Женева, че помощта на Москва за Донбас и "грижите за почти милион украинци, избягали в Русия заради конфликта, разпален от украинските власти, са пример за активно съдействие на нуждаещите се - за разлика от кухите декларации на Киев, Брюксел и Вашингтон".

Германската помощ на стойност около 10 милиона евро според Берлин включва отоплителни уреди, одеяла, строителни материали, походни легла, генератори, топли дрехи. Мисията е съгласувана с Киев и се осъществява съвместно с германския Червен кръст. Камионите ще пристигнат на полско-украинската граница във вторник и ще продължат за Киев, уточни германското министерство на икономическото сътрудничество и развитие. Оттам стоките ще бъдат разпределени в различни югоизточни градове: Харков, Славянск, Мариупол, Запорожие, Днепропетровск - всички под контрола на украинските власти, подчертава изданието.

Русия изпрати в Югоизточна Украйна вече три хуманитарни конвоя и готви четвърти. Товарът им се разпределя главно в самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР), посочва "РБК дейли".

Вицепремиерът на ДНР Андрей Пургин съобщава за всекидневника, че по негови данни германската помощ няма да се разпределя в сепаратистките области. Тя ще бъде изпратена не на пострадалите, а на онези, които подкрепят киевската власт, заявява Олег Царьов, представен като председател на парламента на отцепническа Новорусия, обединяваща двете непризнати републики.

Освен хуманитарна помощ Германия обмисля да изпрати и войски в зоната на конфликта. По данни на германското издание "Билд", Бундесверът смята да изпрати в Украйна 200 десантчици с безпилотни летателни апарати, които да подпомагат мисията на ОССЕ за контрол по спазването на примирието в Източна Украйна. "Билд" се позовава на документи за вътрешно ползване на германското министерство на отбраната, информира руският вестник.

"Това или е миротворчески контингент, или колониална армия, не схващам много-много. Не сме участвали в такива договорености", коментира Пургин.

Засега няма договореност за присъствието на германски военни в Украйна, цитира "РБК дейли" изявление на украинския военен говорител Андрий Лисенко. Според него международната мисия в Украйна се предвижда да определи границите на буферната зона между силите на Киев и тези на отцепниците. Служителите в мисията не трябва да носят оръжие, "не е ставало дума" да бъдат охранявани, казва той.

За да изпрати военни в Украйна, кабинетът в Берлин би трябвало да получи разрешение от германския парламент. Министърът на отбраната Урсула фон дер Лайен заявява пред "Билд", че конкретните подробности около мисията ще бъдат уговорени, след като Германия и Франция представят доклад за евентуалната помощ, която да бъде предоставена на ОССЕ в Украйна, посочва "РБК дейли".

Руски военни "вече присъстват" в зоната на конфликта и са участвали в очертаването на буферната зона съвместно с представители на ОССЕ и на Украйна, цитира вестникът Дмитро Горбунов, говорител на силовата операция на Киев срещу отцепниците. "Кой друг да договаря изтегляне на войските и разграничаване освен военните", коментира вицепремиерът на ДНР Андрей Пургин.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата