Главатарят на терористичната мрежа Ал Каида - Осама бин Ладен, е готвил терористични атентати в САЩ и Европа до последния момент, преди да бъде убит от американските командоси при операцията в пакистанския град Аботабад на 2 май 2011 г., предаде ТАСС. За това според агенцията свидетелстват личните документи на "международния терорист номер едно", заловени при неговото ликвидиране и оповестени вчера от директора на националното разузнаване на САЩ по нареждане на президента Барак Обама.
В писмата до своите сподвижници лидерът на Ал Каида постоянно призовавал "да съсредоточат усилията върху убийствата на американци" и отбелязвал, че не вижда друг начин да бъде променена външната политика на САЩ. В същото време той е планирал и лично е контролирал разработването на терористични операции в Европа. Така например в едно от посланията си наред с общите инструкции по осъществяване на "операции в чужбина" Бин Ладен писал за подготовката на нападение срещу "евреите в Дания".
От документа личи, че става дума за американски евреи. "Ние изпратихме там група от трима души, чиято мишена трябваше да станат американци, но връзката с тях беше изгубена", писал той на свой сътрудник. Заедно с това главатарят на Ал Каида се обръщал към мюсюлманите по целия свят с призиви да водят "свещена война против неверниците", на първо място срещу американците.
В "Писмо до американския народ" той директно говорил за "война против Съединените щати". За тази цел Бин Ладен дори предлагал на своите съюзници, действащи на Арабския полуостров, да постигнат примирие с правителството на Йемен, за да имат възможност да се "концентрират върху Америка". При това той се надсмивал над "войната с тероризма", обявена през 2001 г. от президента Джордж Буш-младши, и се удивлявал защо американските войски търсят оръжие за масово унищожение в Ирак, когато там няма такова.
В други възвания към "сунитите в Сирия", "мюсюлманските братя в Ирак" и "моджахедите в Сомалия" той излагал примерно същите планове за създаване на ислямски халифат на обширни територии от Близкия изток и Южна Азия, каквито сега се опитва да осъществява групировката "Ислямска държава".
Кореспонденцията на Осама бин Ладен с ръководителите на движението на талибаните от декември 2010 г. потвърждава, че тесните му връзки с тях се запазвали до самото му убийство от американските "тюлени".
Архивите на Бин Ладен разкриват, че Ал Каида се е готвила широко да отбележи в медиите 10-годишнината от терористичните нападения на 11 септември 2001 г. в САЩ. За целта трябвало да бъдат изпратени редица изявления до тв канала "Ал Джазира", които да бъдат използвани в репортажи по случай годишнината.
Сред материалите, открити в дома на Бин Ладен, имало и въпросник, използван от Ал Каида при вербуване на нови ислямски бойци. При попълването на анкетния лист те трябвало да отговарят на такива въпроси: "Какви цели бихте искали да постигнете по пътя на джихада?", "Готови ли сте са извършите самоубийствена операция?", "С кого трябва да се свържем в случай на вашата гибел?", "Имате ли хобита или минали увлечения?", "Какъв е любимият ви материал: наука или литература?", "Осъждан ли сте някога? Кога и за какво престъпление?", "Имате ли някакви хронични или наследствени заболявания?", и др.
Списъкът с документи, открити в дома на Бин Ладен и публикувани от САЩ, включва стотици писма до членове на семейството и сътрудници, както и оценки за антиправителствените демонстрации в Египет, войните в Афганистан и Ирак и други тогавашни събития, отбелязва ДПА. Те са преведени от арабски език и показват, че лидерът на Ал Каида е спазвал най-строга конспиративност, опасявал се е от спецслужбите на САЩ и е проявявал извънредна предпазливост, особено при осъществяване на контакти със своите сподвижници. Той ги призовавал да не обсъждат в интернет никакви въпроси, свързани с дейността на групировката, и да използват за тази цел само куриери. Тези изисквания важели за най-близкото обкръжение на Бин Ладен, включително за неговите жени и деца.
Правителството на САЩ публикува и списък на текстове, открити в убежището на Бин Ладен, включително доклад на американското правителство за терористичните атаки от 11 септември 2001 г., обвинения срещу заподозрени в тероризъм, книга на Ноам Чомски и десетки англоезични книги с теории на конспирацията.
Сред документите са най-малко 19 статии за Франция и бележки за германската икономика. "В интерес на американската общественост е гражданите, историците, учените и журналистите да имат възможност да прочетат и да разберат документите на Бин Ладен", заяви Девин Нунес, председател на комисията по разузнаване на Камарата на представителите, цитиран от Ройтерс. Той определи публикуването на документите като стъпка в правилната посока и добави, че очаква да бъдат разсекретени още стотици документи. /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Автобус на градския транспорт се запали в центъра на Пловдив (+ВИДЕО)
Поезия на лед: Спектакълът "Кораб в сърцето" разчувства със стихове и танц
Акция на МВР: Над 30 шофьори с алкохол и наркотици за денонощие
Костадинов: Време е да възстановим контрола над държавата
Няколко зодии ще получат съдбовно послание от Вселената на 6 април
НА ЖИВО: Добруджа - Левски, изненада в състава на "сините"
Синя еуфория за Вечното дерби: Феновете на Левски купуват билетите като топъл хляб
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Лечков с голямо предложение за Боби Михайлов
Тервел Замфиров стана държавен шампион
ВИДЕО: Манчестър Сити – Ливърпул
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Костадинов с нова атака по Лора Крумова: Дори ChatGPT казва, че лъже
Комодор Варна с три победи от три мача в елитнен турнир при U16
Астрофотографа Росица Димитрова от Варна впечатли НАСА
Гърцките хотелиери обмислят да се откажат от "ол инклузив-а"
Последен ден от благотворителната кампанията "Купи и дари" във Варна
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация