Оценката, която неотдавна направи американският министър на отбраната Ащън Картър за иракските сили за сигурност, беше неполитична и вярна, а също рядко изказвана от висши служители.
След поразителната загуба на иракския град Рамади, превзет от Ислямска държава през май, той заяви пред Си Ен Ен, че иракските сили "просто не са показали воля да се бият", макар значително да са превъзхождали по численост свирепите екстремисти, се казва в редакционна статия на в. "Ню Йорк таймс".
Суровата присъда на Картър отново повдига въпроса колко дълго Съединените щати трябва да продължават да въоръжават и обучават иракчаните и да хвърлят бомби по мишени, свързани със сунитската мюсюлманска групировка Ислямска държава, известна също като Ислямска държава в Ирак и Сирия (ИДИС) или Ислямска
държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ). Ако иракчаните не са достатъчно заинтересовани да защитават и да се жертват за собствената си страна, тогава защо Съединените щати да го правят?
Американската стратегия се основава върху изграждането на местни сили за сигурност, които могат да подкрепят американските въздушни удари, като отвоюват територия и после я задържат.
Дори да допуснем, че ИДИС някога бъде разгромена, никакъв мир не може да бъде поддържан, ако иракчаните не са решени да го пазят.
Не беше изненада, че иракските лидери реагираха гневно на забележките на Картър, което накара вицепрезидентът на САЩ Джоузеф Байдън да се обади в понеделник миналата седмица на иракския министър-председател Хайдер ал Абади, за да го увери в продължаващата американска подкрепа.
Но дипломатичните думи не могат да прикрият противоречивите послания след падането на Рамади. Белият дом призна, че е имало сериозен неуспех там, но изтъкна примери като битката за отвоюване на Тикрит през април, когато иракските сили "се представиха добре на бойното поле".
Висш служител на Държавния департамент каза, че макар поражението в Рамади да е било "много сериозно" и да е "нужно известно време" за осъществяване на контранастъпление, иракските формирования не са рухнали напълно, както стана при битката за Мосул миналата година. Това не е особено успокоение.
От иракска страна говорител призна, че е имало лошо ръководство и слабо планиране от някои висши военни командири, но други иракски служители посочиха с пръст Вашингтон, като се оплакаха от забавяне на американските оръжейни доставки, прекалена предпазливост при въздушните удари и други слабости.
ИДИС затяга хватката си върху населената предимно със сунити провинция Анбар, а американците обещават бързо да доставят 1000 ракети, за да помогнат за противодействие на автомобилите, натоварени с мощни бомби, които ИДИС използва при завземането на Рамади, включително 10, чиято сила на взрива беше колкото при атентата в Оклахома сити през 1995 г.
Американците също така обмислят да обучават кадри от иракските специални сили, които да помагат за точното определяне на мишените за по-бързо нанасяне на въздушни удари, и да разширят обучението на редовните иракски сили. Съединените щати имат 3000 военни инструктори и съветници в Ирак, но няма сериозни обсъждания за добавяне на сухопътни войски, които да са явно предназначени за бойни действия, а и не би трябвало да има.
Най-добрата възможност да се даде бърз отговор на Ислямска държава би била да се предоставят оръжия и обучение направо на сунитските племенни бойци в Анбар. Но предвожданото от шиити централно правителство, което иска да контролира оръжията, се противопоставя на това, също както се противопоставя на включването на тези сунитски формирования в национална гвардия, която да бъде установена в провинцията и да е на държавна издръжка.
Вместо това то все повече разчита на шиитски милиции, някои от които подкрепяни от Иран, да се бият с ИДИС, като по този начин влошава междуобщностните разделения в страната и увеличава влиянието на Иран. Като се има предвид спешната заплаха, американците би трябвало да обмислят възможността да работят направо със сунитските племена, ако Багдад продължи да отказва.
След като разгромът в Рамади изложи на показ още слабости на редовните иракски сили за сигурност, американски служители казват, че в битката с ИДИС ще трябва да разчитат повече на съчетание от елитни иракски подразделения, кюрдски сили, сунитските племена и някои шиитски милиции.
Иракската държава е слаба, откакто американците свалиха Саддам Хюсеин през 2003 г., отчасти защото шиитите лишават сунитите от справедлив дял от политическата и икономическата власт в страната и подхранват недоволства, които се използват от екстремистите.
Сега, когато тегне новата заплаха от ИДИС, политически неработещата държава е подложена на по-силно напрежение и може да бъде в по-голяма опасност от когато и да било да се разцепи на шиитска, кюрдска и сунитска част. Това би направило още по-трудно да бъдат разгромени силите на Ислямска държава.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street изпрати най-лошата си сесия от седмици след глобални разпродажби
Кадър на деня за 15 май
Руски съд нареди на Euroclear да върне замразените активи на централната банка на Русия
Росен Георгиев: Навлизането на AI налага нов баланс в подбора на IT кадри
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с над 11% през първото тримесечие
Икономист: Опитите за административен контрол върху цените могат да имат обратен ефект
4 зодии ще получат силен знак от Вселената на 16 май 2026
Рецепта за точена питка с плънка от сирена
Юпитер в Рак носи късмет за 3 зодии в събота
Регистриран е случай на заразен с хантавирус край България
Късна емисия
Всичко е ясно. Постоянният бос на Червените дяволи вече е сигурен
Астън Вила нашамари Ливърпул с 4:2 и си гарантира Шампионската лига
ЦСКА чака пачки: Араби идват за водещ футболист!
ЦСКА и Левски се обединиха, но Гонзо ще загуби 30 милиона
ЦСКА с първо лятно попълнение
Стилияна Николова поведе на Държавното в София
Бързи пухкави питки със сирене
Дневен хороскоп за 16 май, събота
Новолуние в Телец на 16 май: Мислим за пари и си поставяме нови цели
Супа с пресни билки за Спасовден
Защо Bangaranga е хит в Европа, а в България получава критики
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си