Правителството в Атина води битка с времето в търсене на допирни точки с кредиторите. Важен момент за хода на преговорите ще бъде утрешната среща на премиера Алеис Ципрас с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд в рамките на Европейския съвет в Брюксел, пише в. "Етнос".
Времето обаче е изключително ограничено, а преговорите на Атина с кредиторите от последните часове наподобяваха жестока партия покер, без никой до момента да може да предскаже крайния резултат, а именно ще има ли споразумение или разрив, макар че правителството на премиера Ципрас дава вид с действията си, че се стреми към компромис, коментира вестникът.
В. "Катимерини" извежда призива към Атина, отправен от американския президент Барак Обама на срещата на Г-7. Гърците трябва да направят "труден политически избор" и да приложат тежки икономически реформи, за да спечелят споразумение с международните кредитори по отношение на собствения им дълг, казал Обама.
Изданието отбелязва, че Атина "инвестира" в утрешната тристранна среща на Ципрас с Меркел и Оланд и че правителственият говорител я е окачествил като "важна спирка" в усилията за постигане на споразумение и че Атина възлага на нея надежди за преодоляване на пропастта с кредиторите.
От своя страна в заглавие в. "Вима" цитира германския канцлер Ангела Меркел, която е предупредила, че "пясъкът в пясъчния часовник е на свършване за постигане на споразумение с Гърция".
Тя е подчертала, че предложенията на кредиторите са единствените, които стоят на масата на преговорите. "Ние искаме Гърция в еврозоната, но заради стабилността тя трябва да приложи мерките, които се изискват от нея", е допълнила Меркел.
В. "Прото тема" пише, че на срещата на Г-7 френският президент Франсоа Оланд също е отправил призив към Гърция, като е изтъкнал необходимостта от ускоряване на преговорите между Атина и кредиторите за споразумение най-късно до края на юни.
Гърция реално се нуждае от 30 до 40 млрд. евро под формата на ново финансиране, смята американският икономист Нуриел Рубини, като изтъква, че "ключът"за постигане на споразумение се намира в ръцете на ЕЦБ.
В. "Нафтемборики" помества ново социологическо проучване, което показва, че правителствената СИРИЗА изпреварва с 18 пункта главната опозиционна партия Нова демокрация, и че ако сега има избори, тя ще ги спечели с 34,5 на сто от гласовете срещу 16,5 на сто за консерваторите.
Евентуален Грексит буди страх у 51,5 на сто от анкетираните, а 16 на сто залагат на такава перспектива. 28 на сто не вярват, че излизане на Гърция от еврозоната би означавало нещо различно за гръцката икономика, а 4,5 на сто отхвърлят такава възможност.
55,5 на сто от гърците са на мнение, че най-добрата перспектива за дясноцентристкото пространство ще бъде да създаде нова партия на мястото на Нова демокрация. 39 на сто отговарят, че най-доброто за силите вляво от центъра е да се присъединят към СИРИЗА.
/БТА/

Dow достигна нов рекорд благодарение на завоя извън сектора на чиповете
Зеленски предложи мирни преговори на Путин в отворено писмо
Британският автомобилен пазар записва най-силния май от 2019 г.
Кадър на деня за 4 юни
ОИСР: Глобалната криза при стомната се задълбочава
Amazon обяви нов робот за складовете си и инвестиция от 10 млрд. евро в Европа
Хороскоп за 5 юни 2026: Удовлетворение за Овните и добри новини за Телците
Климатичната криза заплашва лютивия сос: Изчезват чушките Scotch Bonnet
Рецепта за тирамису с череши
Натурална грижа с мед: За акне, раздразнения и сияйна кожа
Късна емисия
Зеленски предложи среща с Путин в открито писмо
Спортът по телевизията днес, 5 юни
Мачовете по телевизията днес, 5 юни
Аларма за Франция: Кот д'Ивоар оскуба "петлите" в Нант!
Испания се разходи за равенство с Ирак
ОФИЦИАЛНО: Ливърпул обяви новия си мениджър
Приказката на Мая Хвалинска в Париж няма край
Промените, които очакват всяка зодия през юни 2026
Таро карта за 5 юни, петък
Френско клафути – сладкиш с череши
Поверия за ангелската дата 6/6
Трапезата за Летен Тодоровден
Централни хали затвърждават ролята си на културна сцена със Sofia Short Fest 2026
52% от българите виждат застой днес, но една трета вярват в по-добро бъдеще
Експерт: Нервното шофиране води до по-голям разход на гориво
Масови съкращения в 15 области в България: ИТ сектора под ножа
БЧК: Над 2400 души са спасени от удавяне през 2025 г.
Нормализира ли се пазарът на недвижими имоти след еуфоричната 2025 година
Путин е изправен пред противоположни визии за война и мир
Как шесттонният Олтарен камък в Стоунхендж е пренесен на 640 км: Изследване разкрива истината
Кометата 3I/ATLAS е донесла извънземен живот в Слънчевата система?
Нов метод разкрива тайния живот на млади планети, скрити в космически пръстени
Археолози проучват кладенец на територията на Хераклея Синтика
След съвместната мисия SMILE: ЕКА и Китай поемат по отделни пътища в Kосмоса
Археологически открития в Египет разкриват древни съкровища