Точно четири години след кръвопролитните нападения, извършени от десния екстремист Андерш Брайвик, Норвегия откри днес център, посветен на трагедията, взела 77 жертви.
Властите се постараха обаче да разсеят страховете, че центърът може да се превърне в място за поклонение пред извършеното от екстремиста деяние, предаде Франс прес, цитиран от БТА.
На едно от местопропрестъпленията, в партера на правителствената сграда, която Брайвик се опита да разруши с мощна бомба, е подредена изложба, чиито организатори използват педагогически методи за борба с екстремизма.
"Информационният център трябва да разпространява знания, с които да се въоръжим срещу омразата, насилието и тероризма", заяви застанала пред сградата премиерката Ерна Сулберг, облечена в черно.
На 22 юли 2011 г. Андерш Брайвик, обявил война на мултикултурализма, взриви 950-килограмова бомба край сградата, в която е разположен офисът на норвежкия премиер. Тогавашният министър-председател Йенс Столтенберг - днес генерален секретар на НАТО, не беше в канцеларията си по време на атентата. Загинаха обаче други осем души.
Последва най-кръвопролитното престъпление, извършено някога с огнестрелно оръжие от сам човек - Брайвик откри огън срещу членове на младежко сдружение, събрали се на близкия остров Ютьоя, и уби още 69 души.
Още преди да бъде открита, експозицията предизвика известно смущение, тъй като включва няколко предмета, използвани от престъпника през фаталния ден - неузнаваемите останки от камионетката бомба, фалшива карта за самоличност и отличителни знаци на местен полицай.
"Смисълът на експозицията обаче далеч не е в тези материални свидетелства“, изтъква Лисбет Кристине Рьойнеланд, оглавяваща групата за подкрепа на оцелелите и семействата на жертвите, самата тя изгубила 18-годишната си дъщеря на остров Ютьоя.
"Мнозина естествено бяха скептични заради заглавията в медиите", но "отзивите бяха много позитивни", каза тя пред АФП при посещение в центъра преди откриването му наред с още 500 души, засегнати от трагедията.
Андерш Брайвик, неизразил и до днес съжаления за постъпките си, излежава в момента 21-годишна присъда, която може да бъде удължена, ако в края на срока властите решат, че той все още представлява заплаха за обществото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сигналите в КЗК са нараснали четирикратно през последната година
Тейлър Суифт се омъжи в рокля на Dior и донесе успех на LVMH
Силното търсене на изкуствен интелект затяга пазарите на центрове за данни в света
95% от левовете са изтеглени, в обращение остават около 800 млн. в еврова равностойност
Китай опустошава последния бастион на германската промишленост
В Техеран започна поклонението пред тленните останки на аятолах Али Хаменей
Скъпа реколта и ниски изкупни цени поставят земеделците под натиск
Рокади в СДС: Илия Лазаров е новият председател
"Административна кома": 9 месеца реставрирана сграда чака одобрение
Русия обяви превземане на Константиновка, Киев отрича
Повдигнаха обвинения на директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев
Ерлинг Холанд преди Норвегия – Бразилия: Най-важният мач в живота ми с националния отбор
Трансферна бомба: Клуб от Суперлигата взима ключов защитник на ЦСКА
Люис не успя в спринта, Антонели бе твърде силен и взе победата
Англия не се страхува от Мексико и „Ацтека“ – Деклан Райс: Идваме да си свършим работата
Ясно е бъдещето на Лука Модрич
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Костадинов: "Възраждане" са в Иран за погребението на Али Хаменей
Велислав Величков: Обвинението срещу кмета на Варна е пълен провал на прокуратурата
Румен Радев събра министри и депутати на закрита среща в Сандански
Д-р Малчев: Осем хеликоптера са напълно достатъчни за спешната помощ у нас
Откриха следа от Наталия и Асен
Любослав Костов: Животът е твърде кратък, за да го изживеем на колене
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл