Вече седмица Швеция живее с усещането за чудо, спасило страната в последния момент от страшна трагедия. Половин тон динамит в ръцете на десни екстремисти, решили да го взривят, за да "надминат Брайвик" - това сочат само досегашните разкрития на полицията. Издирването продължава; нищо чудно "спасителите на бялата раса" да са натрупали къде по-мощен арсенал, пише Виктор Кононов в "Новие известия".
Всичко започва преди седмица, когато при рутинна пътна проверка в градчето Фалкенберг близо до Гьотеборг полицаите спират кола с видимо дрогиран водач. Трийсетгодишният безработен - десен екстремист със солидно криминално минало (излежал преди година присъда, след като нападнал с брадва съсед чужденец), бил нервен, с нарушена координация на движенията.
Полицейският патрул получава заповед за обиск в усамотената селска къща, където живее предполагаемият наркоман. "Уловът" надхвърля всички очаквания - забранени препарати нямало, но в хамбара откриват оборудвано скривалище с 50 килограма динамит. А в дома на задържания - "олтар", посветен на Хитлер и на Третия райх: знамена, снимки и отличителни знаци на SS издават "идейните подбуди" на престъпника.
По време на обиска там пристига и друга кола - съзрял полицаите, водачът прави опит да избяга. Зад волана седи местен политик, общински съветник от квотата на дяснорадикалната партия партия Шведски демократи. В автомобила е открита кутия детонатори.
Цяла седмица траят обиските у познати на заловения поклонник на Райха в околностите на Фалкенберг. Конфискуван е над половин тон динамит от вида, използван в строителството из скалиста Швеция. Според експерти, съвсем достатъчно, за да вдигне във въздуха цял квартал.
Заловени са четирима, включително "доставчикът на стоката" - 40-годишен мъж, работил по строежите като бомбаджия. "Купих 50 килограма динамит от един приятел, защото му трябваха пари за ремонт на колата", обяснява на разпит 30-годишният нацист произхода на тайния си склад.
Както обаче писа вечерният в. "Експресен", според негови източници от следствието нацистът се е канел да взриви един от шведските бежански лагери. "Стига да искам, може да надмина самия Брайвик", цитира в. "Афтонбладет" думи на потенциалния терорист, изтървани в разговор с негов познат.
Скандинавските медии и експерти постоянно припомнят тези дни трагедията в Норвегия от 22 юли 2012 г. На този ден десният екстремист Андерш Брайвик взриви и разстреля 77 души, като заяви, че с тази постъпка започва "кръстоносен поход, за да спаси бялата раса от чуждите елементи". Терористът получи максималната в страната присъда от 21 години, но не се чувства зле в комфортния норвежки затвор. Преди месеци 36-годишният Брайвик бе приет да следва задочно политология в университета в Осло.
Наблюдател на "Дагенс нюхетер" - един от водещите шведски вестници, пише, че десният екстремизъм, чието лице в Скандинавия вече е Брайвик, набира сили с мълчаливото одобрение на голяма част от обществото, докато медиите и властите остават пасивни.
Ислямската и лявата заплаха са смятани в Швеция за далеч по-сериозни от "наследниците на фюрера". И нито медиите, нито официален Стокхолм обръщат внимание на нацистите, трупащи боен опит в Украйна - в батальоните на Националната гвардия. Шведското общество е също тъй снизходително и към други нацистки "развлечения" - палежи на джамии и погроми в бидонвилите, населени с мизерстващи роми.
В обществото се шири равнодушие, дори мълчаливо се одобряват въпросните "акции"; на този фон партията Шведски демократи печели все нови привърженици в страната. Според анкети за нея днес биха гласували близо четвърт от всички избиратели. На изборите през 2014 г. Шведските демократи получиха към 13 на сто от гласовете и станаха третата политическа сила в кралството.
"До следващите избори ще сме най-голямата партия в страната", коментира този успех лидерът на Шведски демократи Джими Окесон. Официално партията му се разграничи от "кафявото" си минало и се пребоядиса като умерено националистическа; редовно обаче проличава връзката между Шведските демократи и десните радикали. Така стана и в скорошната случка с "наследниците на Брайвик".
Местните медии изтъкват колко са символични нещата. Откриват експлозиви у нацистки "откачалки"; детонаторите обаче се пазят у депутат от Шведски демократи.
/БТА/

Конституционният съд образува дело по иска на кабинета срещу Съвета за мир
Цената на сорта Брент се срива с 14% след нови коментари на Тръмп за Иран*
Liebherr започва производство за Airbus у нас през май, инвестира 90 млн. евро в нова база
LVMH и Kering откриват нови магазини в Европа въпреки забавянето в луксозния сектор
Илия Проданов: Земеделските ни производители нямат запаси от торове
Свободното падане на златото изтри ръста на цената за годината
Сериозен ръст на сигналите за изборни нарушения, отварят още секции извън ЕС
Лора Христова на родна земя: Готова съм да бъда лидер, гордост е да представям България
Фюри преди сблъсъка с Махмудов: Той е в сериозна беда
Ракетите на Иран могат да достигнат Европа?
Поскъпването на горивата: Цените на бензина и дизела доближиха 1,60 евро за литър
Играч на ЦСКА вместо левскар: Потвърдиха рокадата в националния
Петко Панайотов влезе в историята на ЦСКА
Лора Христова на родна земя: Гордост е да представя Българите на Олимпида
Неймар се зачерква сам за Мондиал 2026
Ман Сити тресна Арсенал и вече вярва в титлата
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
На 29 март местим стрелките с час напред
След 23 март 3 зодии ги очаква растеж и промяна
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Дават над 102 000 евро за Тубдиспансера от бюджета на Варна
Свалиха мъж от перилата на Аспаруховия мост (СНИМКИ)
Ръст на сигналите в МВР срещу изборни нарушения
Учителят Теодосий Теодосиев разкрива своя алгоритъм за бъдещето във Варна
Четвърти кораб със слънчоглед, с пестициди, пристигна във Варна от Аржентина
Конфискуват над 21, 6 милиона евро от трима българи, осъдени за престъпления в Румъния
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот