Украинският президент Петро Порошенко обвини руския си колега Владимир Путин, че иска да получи "цяла Европа". Възможно е Русия да нападне Финландия или балтийските страни, каза той в разпространено днес интервю за "Радио Франс ентернасионал", цитирано от Франс прес.
"Путин иска да стигне толкова далеч, колкото му бъде позволено. Той иска цяла Европа", заяви Порошенко в разговор на английски с репортери на радиостанцията и няколко европейски вестника.
"С анексията на Крим и агресията в Източна Украйна Путин разби системата на международната сигурност", каза той. Крим бе анексиран от Москва през март 2014 г., след като полуостровът бе окупиран от руски войски и там се състоя оспорван референдум, незаконен според Киев и Запада, припомня АФП.
Украинският президент продължи: "Възможна ли е агресия срещу Финландия? Да. И Финландия добре го осъзнава. Възможна ли е агресия срещу балтийските държави? Разбира се. Възможна ли е агресия в черноморското пространство? Да".
"Затова, щом говорим за украинците, които се бият в източните региони от страната ми, не става дума само за борба за единството и независимостта на Украйна: ние се бием за демокрацията, за свободата, за сигурността на целия европейски континент", увери Порошенко.
Над 6500 са жертвите от конфликта в Източна Украйна, където армията на Киев се бие срещу проруските сепаратисти, припомня АФП.
"Това е истинска агресия срещу страната ми; в момента, в който разговаряме, 9000 руски войници, въоръжени с модерни руски оръжия, окупират територията ми", заяви президентът Порошенко и заклейми това "грубо нарушение на международното право".
На 15 февруари в сепаратисткия регион бе установено ново примирие, но кръвопролитни сблъсъци продължават там почти всеки ден.
/БТА/

S&P 500 започна седмицата почти без промяна, Intel тласна чиповете надолу
Администрацията на Тръмп е отнела над 175 хил. визи от началото на мандата му
Кадър на деня за 10 август
Руският Върховен съд забрани на антивоенната партия "Яблоко" да участва на парламентарните избори
Ръководителите на UniCredit и Commerzbank са провели първия си разговор за германската банка
Тръмп поиска от Иран да плати компенсация за убити хора във войни, атаки и протести
Има ли "правилен" час за риба? Ето какво показват данните
Рецепта за кекс с узо
Късна емисия
Обявиха извънредно положение в Колумбия, ЕС е в готовност за помощ
Нинова за убийството в Пловдив: Ако бях съдия - най-високата присъда
Мачовете по телевизията днес, 11 август
Ботев Пловдив победи Спартак Варна у дома
2000 човека дойдоха на фалшивата сватба на Роналдо + СНИМКИ
ВИДЕО: Черно море – Лудогорец
Ливърпул обяви трансфера на Роналд Араухо
Байерн започва преговори за нов договор с Хари Кейн
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Дневен хороскоп за 11 август, вторник
Сладкиш с кайсии за Голяма Богородица
Без декори и ефекти: LP направи концерт, който публиката няма да забрави
Красив и различен - deep french маникюр (+Снимки)
TRENDER POSH – дамски смарт часовник, създаден за различните моменти от деня
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Връзката на щитовидните заболявания със сърдечно-съдовата система
Варна въвежда услуга за денонощно здравно наблюдение на хора в риск
Електромобилите станаха по-евтини от хибридите
Куриоз: Изритана топка по време на мач причини верижна катастрофа (ВИДЕО)
Наблюдаваме частично пълно слънчево затъмнение от България
НСИ показва как се променя официалната статистика с изложба в Морската градина на Варна
Мъж без книжка, опита да избяга от полицаи във Варна
Ясни са победителите в 50-ия юбилеен международен бридж фестивал „Варна“