Полицията в Мюнхен беше вдигната на крак заради сериозна заплаха от терористичен акт, съобщиха германските медии. Това беше съобщено малко преди да настъпи Нова година в Германия – 01.00 ч. българско време.
Отцепени бяха централната гара в Мюнхен и гара "Пазинг”.
"Имаме конкретни доказателства, които не можем да пазим в тайна" каза говорител на местната полиция. Апелът към хората е да избягват масови събирания.
Властите в Мюнхен препоръчаха на хората да избягват железопътните гари и по-специално централната, която е евакуирана и влаковете не спират на нея.
Полицията съобщи във Фейсбук, че има сериозна информация, според която тази нощ ще има нападение в Мюнхен, предаде Асошиейтед прес.
Заплахата от терористично нападение тази нощ в Мюнхен произлиза от екстремистката групировка Ислямска държава, съобщи вътрешният министър на провинция Бавария Йоахим Херман, цитиран от ДПА.
Херман каза, че информация за терористичната заплаха е получена от съюзническа разузнавателна служба, предаде БТА.
Вече отново са отворени двете железопътни гари в Мюнхен, които бяха евакуирани малко преди настъпването на новата година заради информация за готвени от екстремистката Ислямска държава самоубийствени атентати, предаде ДПА.
Влаковете отново спират на централната гара в Мюнхен и на гарата в района Пазинг, съобщи полицейска говорителка.
Министърът на вътрешните работи на провинция Бавария Йоахим Херман каза, че властите са получили информация от съюзническа разузнавателна служба за конкретна терористична заплаха.
"Нашият подход е да не допускаме терористи да диктуват как да живеем живота си", каза Херман рано тази сутрин. Според източници на ДПА тази информация е предоставена от френските власти.
Мюнхенският вестник "Зюддойче цайтунг" пише, че полицията разследва петима заподозрени. Началникът на мюнхенската полиция Хубертус Андре каза, че между пет и седем заподозрени се готвели да извършат самоубийствени атентати към полунощ на една от двете гари.
Тази сутрин напрежението спадна, след кулминацията на кризата малко преди полунощ, добави полицейският началник.
В Берлин неколкостотин хиляди души се събраха да празнуват Новата година при Бранденбургската врата. В германската столица не е имало терористична заплаха, отбелязва ДПА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инфлацията в еврозоната ще бъде водеща тема за пазарите тази седмица
Южнокорейският индекс Kospi отбеляза пореден рекорд
Исландия планира да ускори гласуването за присъединяване към ЕС
Биткойнът се движи стремглаво надолу до под 65 хил. долара
Европа на две скорости: богатството варира над 20 пъти между отделните държави
„Тренд“: В следващото Народно събрание ще има пет сигурни формации
Веси Бонева представи "Любов" и отправи призив към всичко хора
86% от левовете са събрани, въвеждането на еврото продължава
Арест и 100 евро глоба за младеж, замерил патрулка със снежна топка
Омбудсманът алармира Терзиев заради промени в приема в детските ясли и градини
Честен вот и съдебна реформа – приоритетите на младите активисти
Два квартала в София остават без вода на 24 февруари
Падение за Григор Димитров
Отлична новина за Вики Томова
Владо Стоянов отказал завръщане в професионалния футбол
Тенденция! Ето какво се случва след гол на Левски
Евертън - Манчестър Юнайтед
Лудогорец с любопитен изходящ трансфер
6 рецепти за постни десерти за великденските пости
Започват Великденските пости
Ретрограден Меркурий в Риби на 26 февруари – връщаме се към стари мечти
Експресът Токио-Париж: „Поп-арт луксът“ на Kenzo от Nigo есен/зима 2026
Кекс с шоколад и канела
Киноа със сладък картоф
100€ глоба за замеряне на патрулкa със снежна топкa
Майка на 5 деца е поредната жертва на фалшиво положителните тестове за дрога
80 варненчета са родени с подкрепата на общинската инвитро програма през 2025 г.
Зеленски: Путин вече е започнал Третата световна война
Софтуерен бъг ли е виновен за високите сметки за ток?
Зърнопроизводители алармират: 200 000 тона съмнителен слънчоглед пътуват към България
Учени: Границите на човешкото дълголетие все още не са достигнати
В Канада откриха вода на 2,6 млрд. години
Експерти коментират: Възможно ли е Земята да е единствената обитаема планета
Ново изследване сочи, че слънчевите изригвания може да са свързани със земетресенията
В мантията на Земята откриха мистериозни „потънали светове“
Повторното влизане на ракета е замърсило горните слоеве на атмосферата