Лидерите на седем от осемте щата и територии на Австралия подписаха "декларация за желана независимост", в която призовават страната да стане република, предадоха ДПА и Франс прес.
В документа, който бе оповестен днес от Австралийското републиканско движение, се казва, че страната "трябва да има австралиец за държавен глава".
Австралия е конституционна монархия с държавен глава британската кралица Елизабет Втора. Тя е представлявана в Австралия от генерал-губернатор.
Премиерът на Западна Австралия Колин Барнет е единственият регионален лидер, който не подписа декларацията. Той заяви, че подкрепя идеята за република, но не смята, че сега е подходящият момент.
На референдум за обявяване на Австралия за република през 1999 г. предложението бе отхвърлено с 55 на 45 процента при избирателна активност 95 процента. Сегашният премиер на Австралия Малкълм Търнбул тогава бе водачът на републиканското движение.
Откакто встъпи в длъжност миналата година, Търнбул е заявявал, че подкрепя републиканското движение, но смята, че Австралия трябва да стане република едва след като на британския престол се възкачи друг монарх.
Въпреки че властта на британската корона в Австралия е предимно церемониална, за някои австралийци монархията е анахронизъм. При все това Елизабет Втора е изключително популярна в страната, отбелязва АФП.
Британският монарх обаче има правомощието да разпусне парламента, както се случи през 1975 г., когато Елизабет Втора уволни правителството, припомня Ройтерс.
През 2014 г. допитване на Нилсен за медийната група Феърфакс сред 1400 души показа най-ниската подкрепа за превръщането на Австралия в република от 20 години. Републиката се подкрепя от около 42 процента от анкетираните, а 51 процента предпочитат сегашното положение.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Акция на седмицата: „Смарт Органик“ АД
Цените на какаото спадат, а истинският шоколад се връща в магазините
ЕЦБ е в затруднено положение, но частният сектор може да свърши нейната работа сам
В необявени разговори съюзници уговарят Русия да не удря Киев, рейтингът на Путин пада
С малко помощ от САЩ все повече кораби преминават през Ормузкия проток
Американски военни и техника ще преминат по пътищата в България
За 3 зодии животът става по-лесен на 31 май
Среднощна акция на полицията в Благоевград за лица със съмнително поведение
Цените на храните: Кое поскъпна и кое поевтиня
Странната прилика между ПСЖ и Левски: Какво се крие зад шампионските ски очила?
ШОК: Леао обяви, че напуска Милан
Полицията задържа стотици в Париж след финала
Гръм за Оклахома Сити! Сан Антонио детронира шампионите на НБА
Арсенал загуби последните 6 европейски финала
ПСЖ размаза половината Висша лига и сега ще срещне Вила за Суперкупата
Как да оцелеем на гости при свекървата? 5 трика, които наистина работят
Нумерологична прогноза за 31 май
Отличителни черти на хората, родени през юни
Домашен сладолед с течен шоколад и ликьор – лесна рецепта
Майките го знаят: така се махат и най-упоритите петна от детски дрехи
5 лесни за отглеждане цветя, с които да украсите градината
Безплатна синя зона във Варна днес и промени в градския транспорт
Дара: Не мачкайте артистите, не ги поставяйте в рамки и клишета
Божественият огън пламва в душите на апостолите на Петдесетница
Центърът на Варна и Морската градина се превръщат в зона за игри днес и утре
Вълчев: Няма как да се справим като страна, ако младите не виждат бъдещето си тук
Виц на деня - 31 май
Стивън Спилбърг: Възможно е извънземни вече да са били на Земята
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС