Лидерът на Ал Кайда Осама бин Ладен посочва в писма и други документи как да бъдат разпределени след смъртта му парите и личното му имущество на стойност най-малко 29 милиона долара. Неговото предсмъртно желание е по-голямата част да бъде използвана за продължаване на глобалния джихад, съобщи Ройтерс.
Едно от писмата, намерено в кашон със 113 документа, прибрани от командосите на САЩ, ликвидирали Бин Ладен през 2011 г., според служители на американското разузнаване е последното му завещание.
Ройтерс и телевизия Ей Би Си са получили ексклузивен достъп до документите, преведени от арабски на английски и разсекретени от разузнавателните агенции на САЩ.
В един от тях, написан на ръка в края на 90-те години, лидерът на Ал Кайда посочва, че 1 процент от 29 милиона долара, които имал в Судан, трябва да отиде у Махфуз Улд Уалид, командир от Ал Кайда, който използвал бойния прякор Абу Хафс ал Мауритани.
"Той вече получи 20-30 хиляди долара от тях, продължава Бин Ладен. Обещах да го наградя, ако успее да измъкне парите от суданското правителство."
Бин Ладен живя в Судан пет години като официален гост, докато не беше помолен да напусне през май 1996 г. от тогавашното ислямско фундаменталистко правителство под натиска на САЩ.
Един процент от сумата Бин Ладен е предвидил за втория си помощник, инженера Абу Ибрахим ал Ираки Саад, който му помогнал да основе първата си компания в Судан - "Уади ал Акик ко.", според документа.
Бин Ладен призовава всичките си роднини да използват остатъка от парите за подкрепа на свещената война.
"Надявам се моите братя, сестри и лели да се подчинят на волята ми и да похарчат парите, които оставих в Судан, за джихада в името на Аллах", се казва в завещанието.
В друго писмо от 15 август 2008 г. Бин Ладен моли своя баща да се грижи за жената и децата му, ако умре преди него. Като последно предсмъртно желание той моли баща си за прошка.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ могат да поддържат морска блокада на Иран за неопределено време
Киберсигурността е част от корпоративното управление: широкият обхват на NIS 2
OpenAI се насочва към годишни приходи за над 40 млрд. долара преди IPO-то
Украинските дронове подпалиха пристанището в Уст-Луга, Латвия съобщи за свален дрон
Петролът леко поскъпва, докато танкери напускат Персийския залив въпреки кризата в Ормуз*
Тръмп налага мита върху вноса на дронове
ЦСКА привлече румънеца Каталин Иту
70% от плодовете и зеленчуците у нас са вносни - ще сработи ли "справедливата цена"
Масово сбиване в Старозагорско доведе до смъртта на 30-годишен мъж
Хороскоп за 15 август: Пари и късмет идват за 4 зодии
"Евровизия" в Бургас донесе на Дара пожизнен билет за всички музеи в региона
Трансферна рокада в ЦСКА: Додай заминава, заместникът му идва от Локо Пловдив
Григор Димитров: Титлата в Синсинати е един от най-хубавите моменти в кариерата ми
Манчестър Юнайтед и Челси в битка за Николо Трезолди
Алексис Мак Алистър остава в Ливърпул въпреки интереса на Манчестър Сити
Фюри - Джошуа пропада?
Родри иска да остане в Испания заради трансфер в Барселона
Защо все повече жени избират преносима сауна за дома?
Най-добрите упражнения за жени над 30, 40 и 50 години
5 поверия за Голяма Богородица
7 признака, че може би имате сънна апнея
„Не разравяй пръстта“ от Дженифър Макмеън
Нумерологична прогноза за 14 август
Как се лекува бактериалната вагиноза?
Контактен дерматит през лятото, свързан със слънцезащитни продукти
Кога лабораторните резултати при бъбречна колика пропускат инфекция?
Ласа треска – ендемичната хеморагична треска на Западна Африка и разликите ѝ с Ебола
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Коцев слага още камери по кофите за боклук във Варна
Общинар оставил на тъмно входа на Морската градина във Варна заради кино
Семейство Коцеви са платили на Община Варна за заграбените имоти в Морската градина
Искат пълна забрана на Tik Tok за територията на България
Хороскоп за 15 август 2026
25 души пострадаха във "войната" по пътищата за ден у нас