Детството на цяло едно поколение минава под знака на войната в Сирия, но усилията на доброволци в контролиран от бунтовниците регион позволява на малчуганите да правят точно това, което трябва – да играят.
"Майка ми не ми позволява да си играя по улиците с децата на съседите, но когато разбра, че тук сме под земята, ми позволява да идвам", разказва едно 10-годишно момче от Сирия.
Той си играе с приятелите си в подземни тунели, част от цяла площадка, където са в относителна безопасност от бомбите, които се взривяват.
"Земята на детството" е скрита в контролиран от бунтовниците регион на разпокъсаната от война Сирия.
Всъщност площадката е изработена от доброволци, начело на които е бивш студент по архитектура. Благодарение на техния труд децата могат да играят, а родителите им са относително спокойни за тяхната безопасност.
В началото на тунелите има дори цяла етажерка с коли играчки. Има сглобяема къщичка за игра, люлки и всичко, което може да се намери на площадка за игра. Просто тази е под земята.
В един ъгъл доброволци правят сладки изкушения за децата, а на друго място пък има декорирана стена с цветни картини. На тях има само цветя и дървета, което е болезнено припомняне, че на повърхността не е безопасно за тези деца.
"Идвам тук с приятелите си, защото това е последният увеселителен парк, който работи. Онзи, в който ходехме, беше атакуван и вече на работи", споделя момиченце пред работници на UNICEF.
Друго дете, 7-годишната Маса, пътува от близък град, за да си играе в безопасност, разказва "Independent".
"Не ме е страх от бомбардировки", защото баща ми ми каза, че сме в нещо като мазе", обяснява момиченцето.
Повече от 200 деца посещават игрището всеки ден, докато в друга обсадена зона взимат пример от тях, но са вкарали под земята училище. Така 50 момичета не прекъсват образованието си заради войната.
Ясийн, дизайнерът на "Земята на детството", споделя че тунелите са изкопани изцяло от доброволци, а играчките също са дарени от тях.
"Искахме да превърнем тунелите от място, свързани с атаки, страх и ужаси, в едно забавно място, което привлича децата", споделя той.
Преди да се завърне към призванието си, Ясийн е бил фотожурналист. Документирал е войната, но наскоро се е отказал. Искал е да използва образованието си, за да донесе радост на децата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ удължават изключението от санкциите за "Лукойл" в очакване на сделка
Само 6 държави имат ядрени подводници. Нуждае ли се Европа от още?
Петролният пазар не може да си обясни ценовата стабилност на фона на излишъка от товари
Депутатите ще гласуват по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“ утре
Индексите на Wall Street почти не трепват преди решението на Фед за лихвите*
Криптотрейдърите търсят допълнителна сигурност с увеличаването на отвличанията
Протести в десетки града в България срещу правителството (СНИМКИ)
Протестът в София: "Искаме свободни избори, нашето мнение да има значение"
Централна прогноза
Русия атакува с дронове ключов газов хъб в Одеса
Танкерът Kairos е празен, гориво не е превозвал
Кристина Ич
Гранд връща в Серия А трансферна издънка на Ман Юнайтед
Джерард с огромен призив към Салах
Драконовски мерки за сигурност на мача Щутгарт – Макаби Тел Авив
7 от 7! Родният шампион гази в Адриатическата лига
Ливърпул прибира милиони: 5 клуба пожелаха Салах
Секси жилетка – зимният хит, по който звездите полудяха
Повече щастие през 2026 за родените на тези дати
5 задължителни ястия по време на коледните пости
Сарми с прясно зеле и свинско
Криминалната мистерия „Мамник“ – с премиера от 8 януари
Цветът на 2026: Cloud Dancer и неговата символика
Убиха известен оперен певец
Протест и шествие срещу властта във Варна (ВИДЕО)
Какво време ни очаква в четвъртък?
Над 5 300 души са станали жертва на домашно насилие за 10 месеца
Протестите започнаха със загрявка за довечера
Важно! Вижте как да се предпазите, за да не пострадате по време на протест
Космически чудовища: James Webb откри доказателства за гигантски звезди
НАСА загуби връзка с мисията Mars MAVEN
Космическа изолация: Търсят доброволци за странна мисия, плащат по 23 хил. евро
Уникално откритие в Александрия: Археолози се натъкнаха на кораб от Древен Египет
Комета може да унищожи Земята, твърди религиозен лидер
Астроном от НАСА с научни доказателства за произхода на Коледната звезда