Американският президент Доналд Тръмп защити днес първите операции по експулсиране на незаконни имигранти, визиращи хора без документи, за които властите казаха, че са насочени срещу престъпници. Това предизвикаха протести от страна на левицата и от страна на имигрантските общности, предаде Франс прес.
"Репресията срещу незаконно пребиваващите престъпници не е нищо друго освен приложение на предизборното ми обещание", написа Тръмп в Туитър.
"Членове на престъпни банди, трафиканти на дрога и други сега са в процес на експулсиране", допълни той.
Миналата седмица неколкостотин души без документи бяха арестувани и експулсирани при няколко операции на митническите и имиграционните власти. Тези операции бяха проведени в Лос Анджелис, Ню Йорк, Чикаго и Остин.
Федералните власти не съобщиха броя на задържаните. Но много народни избраници от Демократическата партия поискаха правителството да изнесе конкретни цифри и изразиха опасения, че мярката може да засегне и незаконни мигранти без съдебно досие.
Същевременно представител на Белия дом потвърди днес, че се обмисля нов указ за миграцията след като съдебната власт прекрати действието на указа на Доналд Тръмп, подписан на 27 януари, предадоха световните агенции.
"Обмисляме всички възможни опции", каза Стивън Милър, съветник на американския президент пред телевизия Фокс. После изброи тези опции - обжалване пред Върховния съд, защитаване докрай в съда на указа на Тръмп или нов указ.
В петък самият Тръмп спомена възможността за напълно нов указ и каза, че може би ще обяви нови мерки в понеделник или вторник.
"Ние обмисляме нови допълнителни действия", каза Стивън Милър и разкритикува остро намесата на федералния съдия, суспендирал прилагането на указа на Тръмп.
Днес сутринта Тръмп написа в Туитър, че 72 процента от бежанците, приети в САЩ в периода 3-11 февруари са дошли от седемте страни, забранени в указа му. Така той намекна, че решението на съда е отворило пробойна, през която се промушват граждани на страните, които той смята за рискови.
Указът на Тръмп забраняваше влизането САЩ на гражданите на 7 страни с преобладаващо мюсюлманско население. Забраната трябваше да е в сила за 90 дни. Указът преустановяваше приема на бежанци в САЩ за 120 дни.
Действието на този указ бе временно преустановено от съдията от Сиатъл Джеймс Робарт на 3 февруари.
Апелативен съд в Сан Франциско потвърди решението на Робарт миналия четвъртък и отхвърли аргументите на изпълнителната власт, според която, правосъдието няма право на поглед върху действията на правителството в областта на имиграцията, отбелязва Франс прес.
Паузата в приема на мигранти, поискана от Тръмп, трябваше да му позволи да приложи нов план за изключителни проверки на кандидатите за визи. Такива проверки биха могли да включват и преглед на акаунтите в социалните мрежи на кандидатите, отбелязва Франс прес.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

След ултиматума на Тръмп Иран заплаши в ответни удари срещу енергийна и водна инфраструктура
Имотите ще поскъпват, но и качеството расте
Шефът на МАЕ: Обсъждаме допълнително освобождаване на петрол от запасите
Русия унищожава с авиобомби следващия град в Донбас - Костантинивка
Геополитическото напрежение ускорява отказа на света от изкопаеми горива
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
"Тренд": "Прогресивна България" на Радев води с 31,1%, БСП е на ръба за влизане в парламента
Шест китайски зодии ще привличат пари и късмет на 24 март
Головата машина на Левски с огромно признание
Всички резултати и класирания в НХЛ
Сензация! Американец изрита Алкарас от Маями
В Разград не спят! Лудогорец отмъкна крило от Левски
Янев със странно обяснение за ново попълнение на ЦСКА
Всичко е ясно! Ботев Пд се разбра с бъдещия си треньор, любопитно име е
Етнолог: Трапезата е била свещено нещо за старите българи
Какво се прави на Благовещение
20 гениални домашни трика, които всяка жена трябва да знае
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
97 пожара са потушили огнеборците в страната за изминалото денонощие
Хороскоп за 24 март 2026
Две жертви на "войната" по пътищата у нас за денонощие
Виц на деня - 23 март
Мачовете по ТВ днес (23 март)
Без ток във Варна на 23 март 2026
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес