Френският президент Франсоа Оланд обвини Москва, че използва "всички средства за влияние върху общественото мнение (. . .) понякога със същите методи" като бившия Съветски съюз, предаде Франс прес.
В интервю за шест европейски вестника Оланд заявява, че дори вече да "не става въпрос за същата идеология като по времето на СССР", "понякога методите са същите, като добавим технологиите".
Според френския лидер Русия прилага "стратегия за влияние, включваща мрежи и постановки, твърде консервативни в морално отношение", но "и с претенцията, че брани християнството от исляма".
"Да не преувеличаваме нещата, но да бъдем бдителни", приканва той в интервюто си за "Монд", "Зюддойче цайтунг", "Стампа", "Вангуардия", "Гардиън" и "Газета виборча", което излиза преди насрочената за днес във Версай европейска минисреща на върха с участието на лидерите на Франция, Германия, Испания и Италия.
"Какво се стреми да постигне Русия?", пита френският ръководител и отговаря: "Влияние в пространствата, които са били нейни владения в бившия Съветски съюз", например в Украйна.
"Тя се стреми да участва в решаването на конфликти в света в своя полза", по-специално в Сирия, "утвърждава се като сила" и "сондира нашата съпротива", добавя Оланд.
Френският лидер призовава също да бъдат "демаскирани" "идеологическите операции", за да "се каже много ясно кой с кого е, кой кого финансира" и "защо крайнодесните движения са повече или по-малко свързани с Русия".
Обвиняван, че е съдействал за избирането на Доналд Тръмп в САЩ чрез хакерски атаки срещу Демократическата партия, Кремъл е подозиран от редица френски експерти в стремеж да повлияе на президентските избори във Франция чрез кибернападения и дезинформационни кампании.
Упорито опровергавани от Москва, френските подозрения се споделят обаче в Европа, където предстоят и други важни избори - например в Холандия през март и в Германия през септември, посочва АФП.
Париж никога не е спирал диалога с Москва независимо от разногласията. Да разговаряш обаче, не означава да се съгласяваш, когато те поставят пред свършен факт, отбелязва държавният глава на Франция, цитиран от ТАСС.
Франсоа Оланд определя като свой последен дълг, преди да напусне през май Елисейския дворец, "да направи всичко", за да не бъде френският президентски вот спечелен от лидера на крайнодесния Национален фронт Марин льо Пен. Защото в такъв случай "тя веднага ще започне процедура за излизане (на Франция) от еврозоната и дори от ЕС" - "такава е целта на всички популисти" от която и да било страна, казва Оланд.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наративът на Тръмп за „златния век“ се проваля в средата на мандата
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Роботакситата се сблъскват с най-непредвидимия фактор – хората
В "България сутрин" на 17 август от 9:30 часа: Какво обещава властта в сферата на здравеопазването?
19-годишен е арестуван за стрелбата във Вирджиния, намерен е в гардероб
Почина актьорът от "Междузвездни войни" Ник Джоузеф
16 души са задържани при акция срещу неонацистки групи в Пловдив
Откриха тялото на мъжа, загинал след падане от джет в язовир "Доспат"
Тежка загуба за България от Испания на Евробаскет – 13:128
Майкон преди Левски – АЕК: На два мача сме от сбъдването на една мечта
Арсенал и Манчестър Сити откриват сезона с битка за Къмюнити Шилд
Левски срещу АЕК Атина: 7 българи свързват двата отбора
Левски срещу АЕК Атина: „Сините“ с тежка история в Шампионската лига
Христо Янев готви сериозни промени в ЦСКА
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Нискокалорично пиле със спанак и лек кремообразен сос
Нумерологична прогноза за 16 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Москва иска обяснения от САЩ и Турция за оръжия за Украйна чрез българска фирма
Празник е! Канят се гости за щастлива година
16 задържани при мащабна акция на МВР и ДАНС в Пловдив срещу неонацистка структура
Дара стана почетен гражданин на Варна
България със сребро в отборната надпревара на Световното по художествена гимнастика
Виц на деня - 16 август