Агенцията за национална сигурност на САЩ (АНС) е предупредила Франция за кибератаката срещу предизборната кампания на Еманюел Макрон. Това съобщи днес директорът на АНС, който обяви за виновник Русия след опитите за намеса в американската кампания, предаде Франс прес.
"Забелязахме, че руснаците действат. Говорихме с нашите френски колеги, преди да бъдат огласени събитията, и ги предупредихме: "Слушайте, наблюдаваме руснаците и виждаме, че в момента те проникват в някои ваши инфраструктури", заяви адмирал Майкъл Роджърс, директор на АНС, на изслушване в Сената на САЩ.
Той не уточни за какви "инфраструктури" говори, но зададеният му въпрос засягаше изтичането на документи от кампанията на Макрон.
"Ето какво видяхме, как можем да ви помогнем?" - това са заявили американците на французите според Роджърс, който оглавява и киберкомандването на САЩ.
Адмиралът добави, че неговите служби контактуват по същия начин с британските и с германските власти в навечерието на предстоящите през годината избори.
Той сравни станалото на хакерската атака срещу предизборния екип на кандидатката от Демократическата партия за президент на САЩ на изборите от 2016 г. Хилари Клинтън. Тогава американските разузнавателни служби обвиниха Русия, че се е месила в изборите, за да помогне на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп, избран за президент на 8 ноември.
"Руснаците изглежда смятат, че някои ръководители може да са по-склонни да подкрепят позициите им - обясни високопоставеният шпионин. - Току-що видяхме това на френските избори, в които имаше явни различия между двамата кандидати, между позициите им към Русия", допълни той, без да споменава по име Макрон и съперничката му в изборите Марин льо Пен.
Френското правосъдие започна в неделя разследване за разпространяването в петък вечерта в интернет на хиляди вътрешни документи на кандидат-президентския екип на Еманюел Макрон. Екипът му заяви, че е станал жертва на "масирана и съгласувана хакерска атака", "операция за дестабилизация" преди втория тур от президентските избори на 7 май, спечелен от центриста, напомня АФП.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia тласна нагоре S&P 500 в сряда
САЩ изтеглят всичките си войски от Сирия
Кадър на деня за 18 февруари
Александър Нуцов: Въвеждането на 28‑ия режим ще отключи европейския растеж
ЕЦБ излага на опасност независимостта си с маневрите на Лагард за напускане
Китай се превърна в един от търговците на американския втечнен газ
Хороскоп за 19 февруари: Финансова стабилност за някои зодии, други имат нужда от почивка
Рецепта за сандвич с пиле и кашкавал
Ползите от ябълковия оцет
Нещо странно се крие под Антарктида
Храни и напитки, които невидимо вдигат кортизола
Без график, без план: Улици в Кърджали са разкопани и изоставени вече два месеца
Предлагат промяна в правилата във Формула 1 от лятото
Спортът по телевизията днес, 19 февруари
Мачовете по телевизията днес, 19 февруари
Звезда от НБА потвърди, че пропуска целия сезон
Световният шампион в снукъра с невероятен обрат на Шампионата на играчите
Ново продължение, но Щатите се промъкнаха напред
Дневен хороскоп за 19 февруари, четвъртък
Какво ви очаква през 2026 според китайския хороскоп?
Пролетта започва с полети на специални цени до 18 дестинации с „България Еър“
Таро карти за март за всяка зодия
Какво означава, ако чуете или видите кукумявка?
Часовници мъжки: стилен детайл с практична стойност за всеки ден
Бургас е лидерът на българския туризъм за 2025 г.
Полицаи учиха четвъртокласници от Варна на самозащита
УЕФА започна разследване на расисткия скандал на мача Бенфика - Реал Мадрид
Костадинов: Служебният кабинет е като „мумия на Прехода“
Арестуваха мъж за изнасилване на непълнолетно лице
Преустановиха търсенето на изчезналия рибарски кораб за днес
Децата, родени в Космоса са обречени: Защо няма да могат да се върнат на Земята
Астрофизик оспорва еволюцията на тъмната енергия
Blue Origin показа подготовката на лунния модул Blue Moon Mark 1 за полет до Луната
Нови проблеми с водорода задълбочават драмата около ракетата Artemis II
Създадена е първата карта на планинските вериги на Луната
НАСА признава: Не можем да проследим 15 хил. астероида