Безплатни жилища и столови, песни в прослава на Мао Цзедун - добре дошли в Нанцзе, селото, което се смята за последния бастион на комунистическата мечта в един Китай, отдал се на пазарната икономика.
Всяка година над 500 000 посетители прииждат към селцето в провинция Хънан, превърнало се в туристическа атракция, пише Франс прес.
В момент, когато се очаква до дни управляващата Комунистическа партия да даде втори мандат на лидера си Си Цзинпин след важен конгрес, Нанцзе остава вярно на заветите на Мао, управлявал Китай с желязна ръка от 1949 г. до 1976 година.
Също като в разгара на "Културната революция" 3700-те селяни се будят всяка сутрин от високоговорители, от които звучат лозунги в прослава на бившия лидер. Всяка сутрин започват работа с "червени" песни от комунистическия репертоар.
Маоистки фолклор, общи блага и заводи, които са собственост на колектива: Нанцзе следва модела на 50-те години, отпреди реформите, превърнали Китай във втората световна икономика.
В подножието на статуя на Мао туристите могат да се качат на малък червен влак и да посетят парковете, заводите и колективните апартаменти на селището, където жителите им разказват за радостите на колективизма.
Те живеят в скромни апартаменти, които са еднакви - от мебелите до телевизорите с плосък екран.
"Нямам от какво да се оплача от живота си тук", казва пред АФП Ван Чунцзю, пенсионерка, която държи айфон.
Субсидирани бисквити "Орео"
Апартаментите, медицинските грижи и храната са безплатни за жителите. Те имат достъп до стол и имат карта, която се презарежда автоматично. С нея правят покупките си за храна - от зеленчуци до бисквити "Орео".
В замяна на това работят за скромна заплата в селските предприятия, сред които има фабрики за бира, за полуготови нудълси или за ракия.
Даже "Си Цзинпин иска всички да изучават председателя Мао", изразява задоволството Ван Хунбин, председател на Китайската комунистическа партия в Нанцзе от 1976 г., който ще участва в конгреса в Пекин идната седмица.
В началото на 80-те години, докато Китай се отдалечаваше от колективизма, селският лидер решил да се придържа към него.
"Навремето много от хората не ни разбраха, не ни подкрепиха. Някои дори ни критикуваха", обясни той неотдавна пред държавна медия.
Но след последния партиен конгрес през 2012 г. и идването на власт на Си Цзинпин "изказванията на централното правителство ставаха все по-близки до пътя, избран от Нанцзе", уверява Ван.
Днес местни чиновници и членове на Партията се смесват с туристите, дошли да изучават "духа на Нанцзе".
Трудно е обаче да се каже до каква степен маоистките принципи се прилагат наистина.
В предприятието за нудълси ръководителите признават, че "ежедневно" организират хорове, които пеят комунистически песни за посетителите журналисти.
"Истински комунисти"
Над 90 на сто от работещите в 26-те кооперативни предприятия не са жители на Нанцзе и не се ползват с привилегиите, запазени за местните.
През 2008 г. разследване на в. "Садърн метрополис" показа, че селището е взело банкови заеми на стойност над 1,6 милиарда юана (206 милиона евро).
Но високопоставените китайски лидери са наредили на провинция Хънан да реши проблема, заявява Ван пред АФП. Дълговете бяха анулирани.
"Оттогава селото разчита на силата на своите предприятия за развитието си", уверява той гордо, добавяйки, че печалбите са се повишили с 24 на сто за една година.
Днес Нанцзе получава дивиденти от имиджа си на егалитарен рай в сравнение с разликите в доходите, до които доведе пазарната икономика на други места в Китай.
Това осигурява на селцето подкрепата на високопоставените ръководители и на широката общественост.
"Това там са истински комунисти", заявява през смях продавач в магазин за алкохол, разположен точно извън селцето. "В сравнение с тях, можем да кажем, че сме капиталисти."
/БТА/

В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
Точка или многоточие ще поставят САЩ в конфликта в Иран?
Световните компании за потребителски стоки са подложени на тест за устойчивост на цените
Въпреки войните на Израел икономиката и финансовите пазари са в разцвет
Остров Лимнос вече ще бъде свързан с Турция с ферибот
Катастрофата на на Северната тангента: Един загинал и петима ранени в адския сблъсък
Митрополит Киприан освети новия храм "Св. мчк Трифон" в село Малка Верея
Нулево равенство между "Арда" и "Черно море" в плейофите
4 зодии ще получат съдбоносен знак от Вселената на 4 май
17 години мъка за Левски стигат: Веласкес и "сините мускетари"
Левски смени ш*биното число на автобуса + СНИМКА
БПФЛ поздрави Левски за шампионската титла
Арда и Черно море не се победиха в Кърджали
Левски пусна видео, което ще се помни вечно
Мачовете по телевизията днес, 3 май
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
Задължителни ястия за Гергьовден
Нумерологична прогноза за 3 май
Рецептата на баба за пресни картофи с подправки
Черно море спечели точка в Кърджали и остана начело на втората четворка
Проф. Огнян Минчев: Комфортното мнозинство крие риск от политическа хегемония
Ето как Путин ще посрещне Деня на победата
Опасни фъстъци от Египет бяха хванати във Варна
България е сред водещите в ЕС по използване на физически наказания за деца
Ватерполният „Комодор” мина леко през „Черноморец”
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби