Севернокорейски войници откриха огън по дезертьор в Панминчжон днес, но войникът успя да избяга, макар и ранен, съобщиха властите в Сеул, предаде Асошиейтед прес.
Южнокорейските войници не са отвърнали на огъня. Севернокорейски войници от време на време дезертират в Южна Корея през границата, но е рядък случай севернокорейски войник да избяга през строго охраняваната Съвместна зона за сигурност, където само метри делят военните от двете корейски държави, и при това своите да стрелят по него.
Войникът дезертирал от граничен пост в северната част на разделеното на две село и избягал в южната част. Той е ранен в рамото и лакътя и е настанен в южнокорейска болница. Не се съобщават подробности за състаянието и мотивите му.
Около 30 000 севернокорейци са избягали в Южна Корея след края на Корейската война /195-53/, но повечето през Китай. През 1998 г. севернокорейски войник успява да дезертира през Панминчжон. Селото в 4-километровата демилитаризирана зона, разделяща двете Кореи, е мястото, където навремето е подписано примирието.
Зоната, контролирана съвместно от Северна Корея и Командването на ООН, оглавявано от американците, се охранява от хиляди войници от двете страни в бойна готовност, заграждения от бодлива тел и ровове - капани за танкове. Смята се, че в зоната са заровени и над милион мини.
Около Панмичжон в миналото е имало кръвопролитни инциденти и опити за бягство на севернокорейци, но през последните години няма такива случаи, отбелязва АП. В Панминчжон севернокорейските войници, чиито ревери са окичени със значки с ликовете на севернокорейските лидери, имат навика да наблюдават с бинокли посетителите от Юга. Те стоят само на метри от южнокорейските войници, които носят авиаторски очила и са неподвижни като статуи.Това прави мястото любимо за любопитните туристи и от двете страни.
През 1984 г. войници и от двете страни откриха огън, след като съветски гражданин спринтира към южнокорейския сектор на селото. Тогава загинаха трима севернокорейски и един южнокорейски войник. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
Акция на седмицата: „Спиди“ АД
Германците не са мързеливи. Има причина да работят по-малко
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Най-добрите приятели за всяка зодия - астрологичен гид
Сняг на прохода Шипка - движение при зимни условия
БАБХ ще унищожи почти 6 тона храни с изтекъл срок и нарушения в Димитровград
МТСП сигнализира за схеми за гласове и следи изборната честност
Смърт след бой между две компании в Слънчев бряг
Легенда за звезда на Левски: Силен е в нападение и трябва да е крило
Беърман невредим след здравата катастрофа
Мечта за Байерн: Ето какво поискаха от Кейн
Стилияна Николова е №1 в София
Стоичков към Балъков: Добре дошъл в клуба, приятелю! + СНИМКИ
Факторът Васил! Босна има най-добрият вратар дузпаджия
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Младежи създадоха онлайн приложение, което показва промоциите в магазините
Хасан Адемов: Важното е ефектите на кризата да не ударят по джоба на българските граждани
Мюзикълът „Footloose“ гостува днес във Варна
Русия с провокация: Планира да спре износа на бензин
Гюров: Искаме да спрем поскъпването за българските потребители
Янкулов: Няма абсолютно никакъв проблем с легитимността на Гюров
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите