Италианската столица се зае с битка със свръхтуризма и наложи забрана за сядане на небезизвестните Испански стълби.
От понеделник полицията е инструктирана да глобява туристите, които сядат на стълбите с 250 евро, а ако рушат глобата може да скочи и до 400 евор.
Но жителите на Рим имат малко по-различно мнение за забраните.
Италианският журналист Едгаро Гулота написа в Twitter, че е "абсурдно" градската управа да се фокусира върху толкова малък проблем, когато Рим има много по-належащи въпроси за решаване.
"Рим се лашка от една крайност в друга", пише той. "В град, който е в почти пълен хаос, на най-известното стълбище в света, осем безкомпромисни полицаи са готови да издават глоби", пише той.
Междувременно, в останалата част от града има дупки, боклук и запалващи се автобуси, отбелязва още той.
Улиците на града често са обсипани с дупки, а жителите се оплакват, че след дъжд трябва да се преборят с боклуци, паднали дървета и други отпадъци и често минават седмици или дори месеци, преди те да бъдат премахнати.
Градският транспорт на града пък е в окаяно състояние, а пускането на планираната нова линия на метрото постоянно се отлага, отбелязва международната редакция на DW.
Певицата Даниела Мартани също възнегодува срещу новите мерки на управата и заяви, че според нея Рим приоритизира стълби пред всичко друго.
Виторио Скарби, бившият министър на културата, заяви пред италианската агенция Adnkronos, че "защитата на паметник е нещо добро... но забраната за сядане е наистина прекалена". Скарби обяви забраната за "фашистка".
Миналата година Рим въведе нови правила, с които цели да ограничи свръхпосещението на туристи в града. Има забрани за уличните изпълнители, ограничение за продажбата на алкохол, организирани обиколки на барове и хранене край известни туристически места.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nasdaq задълбочава спада си, след като OpenAI реши да отложи излизането на борсата
Половината от енергията в Китай ще бъде зелена до 2030 г.
Стоил Цицелков: Разочарованието тласна Перу надясно, но не с идеологически завой
Рекордните горещини топят напредъка на френските националисти
"Всеки е сам за себе си" в битката на Европа и Азия за природен газ
Рецепта за италианския кекс чамбела с праскови
Музика се носи в село Маноле денем и нощем: "Полицаите си затварят очите"
3 растения, които никога да не садите в двора си
След новия състав на ЦИК: Накъде отива изборната реформа?
Путин се срещна с Лукашенко, Зеленски призова за мир след нови жертви в Украйна
Удар! Англия изгуби двама титуляри заради контузии
Договорен! Милан чупи трансферния си рекорд за Рамош
Лудите цифри зад хеттрика на Дембеле
Дембеле и Франция попиляха резервите на Норвегия
Червен картон на бивш футболист на Левски отвори пътя на Сенегал към 5:0
Огромно име отряза Лудогорец
Любовен хороскоп за 29 юни – 5 юли
Таро карта за 27 юни, събота
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Какви промени очакват всяка зодия през юли 2026
Трапезата за Петровден на 29 юни
Основните причини за смърт сред българите са болестите на органите на кръвообращението
ЕС открива процедура за свръхдефицит срещу България
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
Богомил Николов за Бюджет 2026: Да го мислят децата ни
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък