Правителството на Иран обяви забрана за добиване (т.нар. "копаене") на биткойн и на други криптовалути, обяви президентът на страната Хасан Рохани, тъй като иранските власти обвиняват енергоемкия процес за прекъсвания на тока в редица градове на близкоизточната държава, съобщи бизнес телевизията CNBC.
Забраната влиза в сила незабавно и ще бъде в сила до 22 септември, каза Рохани пред държавната телевизия, което се отчита като пореден знак за отхвърлянето на популярната цифрова валута.
Иранската столица Техеран и няколко други големи града се сблъскват с множество ежедневни прекъсвания на електрозахранването през последните няколко месеца и управляващите обвиняват за това недостига на природен газ, продължителната суша, която затруднява хидроелектрическите централи в страната, както и все по-често добиването на биткойни, предаде БНР.
По-голямата част от потреблението на енергия в резултат на добива на биткойни идва от т.нар. "незаконни миньори" или онези, които работят без лицензи, посочват правителствените служители.
Това предизвика национални репресии срещу незаконни биткойн миньори, както и временно спиране на електроенергията на законни ферми за биткойни, тъй като в същото време търсенето на електроенергия се е увеличило поради нарасналото потребление заради разпорежданията за оставане вкъщи поради коронавирусната пандемия.
Тъй като температурите в страната се повишават, консумацията на енергия през последните седмици е толкова висока, че някои лечебни заведения изпитват сериозно трудности да поддържат своите хладилни помещения за ваксини срещу COVID-19.
Правителството на Иран посочва, че 85% от добива на биткойни в страната се извършва незаконно. В страната с 82 милиона души има 50 лицензирани миньорски ферми, които използват общо 209 мегавата мощност, заяви в сряда иранската държавна електрическа компания "Танавир".
Иран е сред страните от топ 10 за "копаене" на биткойни.
В периода от януари до април тази година около 4,5% от целия добив на биткойни в световен мащаб се е състоял в Иран, според блокчейн аналитичната компания Elliptic. Това поставя страната сред първите 10 в света, докато Китай е на първо място с близо 70%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Водещите европейски борси затвориха сесията с понижения
Pernod Ricard проучва придобиване на собственика на Jack Daniel's
Banking Today 2026 (Галерия)
Канада налага допълнителни санкции срещу Русия
Три зодии оставят трудностите зад гърба си на 27 март
Защо българските пътища продължават да убиват?
Каква е бъдещата енергийна политика на България? Политици спорят за ядрената енергия
Нападениeто в София: Четирима души са наръгани, откарани са в болница
Ана Калинская
Трима от ЦСКА се вихрят в Европа
Турция тресна Румъния и докосва Мондиал 2026
Легенда на Левски с разкрития за ЦСКА и Стоичков + ВИДЕО
След провалите: България търси задължителна победа срещу Соломоновите острови
Косово обеща 1 млн. евро на футболните национали за класиране на Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?