Според нови изследвания, които предупреждават, че климатичната криза увеличава размерите на ураганите, които застрашават живота и имуществото в крайбрежните райони, изключително активните ураганни сезони в Атлантическия океан са два пъти по-вероятни, отколкото през 80-те години на миналия век.
В проучването се посочва, че климатичните промени са допринесли за "решителното увеличаване" на интензивната активност на ураганите от 1982 г. насам. Изследователите от Германия и Швейцария, предприели анализа, пишат, че нарастващата свръхактивност на бурите може да бъде "категорично приписана" на повишаването на температурата на океаните.
Затоплянето на морската повърхност е "допринесло значително за по-екстремните сезони на тропическите циклони и по този начин за смъртните случаи, разрушенията и загубите за трилиони долари, които тези циклони са причинили през последните четири десетилетия", се казва още в изследването, предаде в. "Гардиън".
Предишни изследвания показаха, че макар броят на ураганите - често наричани циклони, когато се случват в Тихия океан - да не се увеличава драстично поради изменението на климата, самите явления изглежда стават все по-силни и разрушителни. Една буря се счита за ураган, когато достигне постоянни ветрове със скорост 74 км/ч или повече и се измерва между категория 1 и 5 по скалата на ураганните ветрове на Сафир-Симпсън.
Това усилване на бурите, при което енергията и влагата, задържани от завихрящия се ураган, се увеличават от повишената топлина от океана и атмосферата, се прояви в множество скорошни бедствия, включително урагана Мария, ураган от категория 5, който достигна 174 мили в час и опустоши Пуерто Рико през 2017 г., и урагана Флорънс, мощна буря от категория 4, която връхлетя източното крайбрежие на САЩ година по-късно.
"Макар че приписването на отделните събития, свързани с тропическите циклони, остава трудно, не може да има съмнение, че изменението на климата създава по-интензивни бури", казва Петер Пфлидерер, учен от базираната в Берлин компания Climate Analytics, който е ръководител на проучването.
"Нашите резултати не означават, че повишаването на температурата на морската повърхност води до повече тропически циклони - но сочат към тенденция за по-интензивни бури и следователно по-екстремни резултати за сезоните с много тропически циклони."
Отделно изследване, публикувано тази седмица, установи, че климатичните промени увеличават количеството на валежите, които се случват по време на голяма буря, както и спомагат за засилването на самата буря.
Анализът на сезона на ураганите през 2020 г., когато от Атлантическия океан се раздвижиха рекордните 30 именувани бури, установи, че глобалното затопляне е увеличило екстремните валежи за тричасови периоди с 11 % в сравнение с това, което би се очаквало в прединдустриални времена.
Проучването, което "прогнозира" сезона на ураганите през 2020 г. с помощта на компютърен модел, който показва какво би се случило, ако нямаше климатични промени, установи, че крайбрежните общности сега са изложени на по-голям риск от смъртоносни наводнения, причинени от гръмотевични бури.
Подобна интензификация доведе до смъртта на повече от 20 души в Ню Йорк и Ню Джърси през октомври, когато остатъците от урагана "Айда", който вече беше опустошил Ню Орлиънс, все още имаха силата да преминат през обширна територия в източната част на САЩ.
"При по-интензивните бури се получава по-силен климатичен сигнал. При по-силен вятър се получава по-голямо изпарение на водата и се наблюдават такива наводнения", казва Кевин Рийд, климатолог от университета "Стоуни Брук", който е ръководител на изследването, публикувано в Nature Communications.
"Изменението на климата често се смята за далечен проблем, но в действителност изменението на климата е тук, нашият климат се е променил и един от най-ясните начини, по които можем да видим това, е чрез промените в екстремните метеорологични условия, като например ураганите.
"Тъй като светът продължава да се затопля, ураганите ще стават все по-дъждовни и по-дъждовни. Наистина ще трябва да се справим с това."
Тазгодишният сезон на ураганите в Атлантическия океан, който се очаква да бъде по-активен от обикновено, започва на 1 юни и продължава до 30 ноември.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Trump Media отчете загуба от 405 млн. долара основно заради криптоинвестиции
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Биткойнът е изложен на най-голям квантов риск, но и други блокчейни не са в безопасност
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
Учени: Мъжете вредят на Земята повече от жените
4 зодии получават силен знак от Вселената на 10 май
Рецепта за картофи на скара с масло, чесън и пармезан
Барселона - Реал Мадрид
С гол в 12-ата секунда Ювентус надви Лече
България е синя! Вижте награждаването на Левски + ВИДЕО
Мъри Стоилов отново го направи в Турция
Гонзо връчи титлата на Левски пред 18 000 на "Герена"
Риалда Карахасанович
Таро карта за 10 май, неделя
Здравословен кекс с фъстъчено масло и банан без захар
Дневен хороскоп за 10 май, неделя
5 пролетни рецепти за трапезата на 11 май – Деня на Кирил и Методий
Пости ли се на Черешова задушница
Кои са най-драматичните зодии
Шест потвърдени случая на хантавирус на нидерландския круизен кораб
Седмичен хороскоп 11 май - 17 май 2026
Левски вдигна шампионската титла
Стреляха по автобус в Перник
Тежко падане в Джирото, дебютант спечели втория етап
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели