Върховният лидер на Иран Али Хаменей обяви петдневен национален траур по повод смъртта на президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с вертолет, и потвърди, че първият вицепрезидент Мохамад Мохбер временно ще поеме ръководството на изпълнителната власт на страната, предаде Ройтерс.
Мохбер сега ще разполага с 50 дни, за да организира избори, на които да бъде избран наследник на Раиси.
"Обявявам петдневен национален траур и поднасям съболезнованията си на скъпия ирански народ", се казва в изявление на Хаменей, публикувано от официалната иранска новинарска агенция ИРНА."…Мохбер ще ръководи изпълнителната власт и е длъжен да организира заедно с ръководителите на съдебната и законодателната власт избори за нов президент в рамките на максимум 50 дни", добавя Хаменей.
Съгласно член 131 от конституцията на Иран комисия, съставена от първия вицепрезидент, председателя на парламента и ръководителя на съдебната власт, трябва да организира вота за нов президент, посочва Ройтерс.
Мохбер, както и Раиси, е смятан за близък сподвижник на Хаменей, който има последната дума по всички държавни въпроси. Мохбер е първи вицепрезидент от 2021 г., когато Раиси беше избран за президент.
Иранското правителство назначи заместник-министъра на външните работи Али Багери Кани за действащ министър след смъртта на иранския първи дипломат Хосеин Амир Абдолахиан в хеликоптерна катастрофа, предаде също така Ройтерс.
Тази сутрин трите власти в Иран се събраха на извънредна среща, като първият вицепрезидент Мохамад Мохбер застана начело на изпълнителната власт, след смъртта на президента Ебрахим Раиси в хеликоптерна катастрофа, съобщи държавната телевизия.
"Ще следваме пътя на президента Раиси в изпълнението на поетите ангажименти без прекъсване", каза Мохбер.
Съгласно конституцията на Ислямската република, ако президент умре по време на своя мандат, първият вицепрезидент поема властта за период от 50 дни с одобрението на върховния лидер, който има последната дума по всички държавни въпроси в Иран, посочва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
Геополитическите и климатичните рискове пред световния пазар на храни растат
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
Рецепта за лесна пица без мая
Европа забранява "еднократните" коли
Балкони в София са превърнати в депо за боклуци, съседи се опасяват от пожар
Проучване: Прекомерната употреба на AI чатботове отслабва критичното мислене
Рецепта за лятна салата капрезе
3 зодии привличат финансов успех на 20 юни 2026
Спортът по телевизията днес, 20 юни
Мачовете по телевизията днес, 20 юни
Турция – Парагвай
2 от 2 за САЩ: Янките удариха и Австралия
Бразилия – Хаити
Дуплантис и красавица вдигнаха сватба на Лазурния бряг + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита