IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Украинците "като пожарогасители гасят руско настъпление"

Русия се опита и не успя да превземе град Суми през февруари 2022 г.

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Горите и ниските хълмове на северната граница на Украйна са много различен боен терен от безликата степ на Донбас. Има повече места за скриване и повече позиции за защита. И все пак изтощителният начин на битка на Русия е до голяма степен непроменен.

През повечето дни на участъка от границата между Суми и Курск, защитаван от украинския 4-ти рейнджърски полк, дузина или повече врагове ще се впуснат в битка на четириколки, опитвайки се да превземат малко имение или село. Задачата на "Бахча", командир на полка, и хората му е да изпреварят нападението и да го потушат, пише The Times.

Рейнджърите, полк със специални сили, беше създаден миналия март с цел извършване на собствени разузнавателни и щурмови мисии. През последните няколко седмици обаче, на фона на началните залпове на нова руска офанзива, тяхната роля е по-скоро като „пожарогасител“, казва Бахча.

 „Те тестват нашите отбранителни линии, като извършват ежедневни набези в селата, за да видят къде могат да намерят слабо място“, каза Бахча, дебел 33-годишен полковник, който се бие с руснаците от 2014 г. насам. Бахча – което означава градина за отглеждане на дини на украински – е неговата позивна.

Преговорите за прекратяване на огъня може и да са в ход, но заявеното желание на Кремъл за мир намира малко отражение във военните му операции. Сега Русия започва пролетна офанзива на множество фронтове, а Украйна казва, че броят на ежедневните атаки се е удвоил през последните две седмици.

Суми, район на относително спокойствие за повече от две години на конфликта, изглежда е сред основните цели. Градът и заобикалящата го провинция са от другата страна на границата с Курск, руския регион, който беше нападнат от украинските сили миналия август.

Русия почти изгони последните украинци и прави собствени набези през границата. Президентът Зеленски каза миналата седмица, че Москва е разположила повече от 67 000 войници на границата между Суми и Курск в подготовка за настъпление към града, който е на около 15 мили от границата.

Русия се опита и не успя да превземе град Суми през февруари 2022 г. До края на тази пролет всичките й сили бяха изтласкани обратно през границата. Оттогава и особено след нахлуването на Украйна в Курск, укрепленията на града са силно подсилени.

Полетата около града са осеяни с драконови зъби — бетонни противотанкови препятствия — и набраздени от мрежи от окопи.

„Руснаците се опитват да създадат буферна зона“, каза източник от украинската отбрана. „Те ще се опитат да напреднат доколкото могат, но нямат ресурсите да се опитат да стигнат до Суми.“

Все пак най-смъртоносното нападение срещу украински цивилни тази година беше в Суми през уикенда, когато 34 души, включително две деца, бяха убити от ракети.

30-километров участък по границата сега е сива зона от оспорвани села. Руските медии твърдят, че силите на Кремъл заемат 27 квадратни мили (70 кв. км) от Сумска област, включително селата Локня и Басивка, въпреки че тези твърдения не са независимо доказани.

Институтът за изследване на войната казва, че неговите доказателства сочат, че руските сили заемат само 17 квадратни мили в региона.

Украйна извършва собствени набези в Курск и продължава да заема малка част от руска земя, за да върже врага и да му попречи да изгради концентрация на сили.

Полкът на Бахча използва разузнавателни дронове, за да идентифицира веригите за доставки, захранващи силите на фронтовата линия, така че да могат да бъдат унищожени от Химарс - ракетна артилерия, доставена от Америка.

Както винаги, украинците са числено превъзхождани. Сред руските сили, предислоцирани за офанзивата в Суми, са две бригади от уж елитни сили: 155-а морска пехота, която преди това е служила в Донбас; и 810-та морска пехота, които са служили в Роботине в Запорожка област.

Пристигането им обаче е имало малко въздействие, казва Бахча, добавяйки, че елитните руски части са спрели да правят разлика след май 2022 г. благодарение на високия процент на жертви и липсата на обучение сред подкрепленията.

Друга уж елитна бригада, срещу която се изправят украинците, е 76-а парашутна бригада, въпреки че и те са зле обучени и зле оборудвани, казва Бахча.

Тъй като нямат оборудване за нощно виждане, руснаците извършват тези нападения предимно през деня. Всеки ден по линията, която полкът на Бакча защитава, руснаците губят приблизително десет души.

Доскоро земята, която рейнджърите защитаваха, беше руска територия, като бяха базирани в градовете Суджа и Мала Локня, и двата в района на Курск, от октомври миналата година до март, когато украинските войски започнаха да отстъпват.

"Руснаците успяха да си върнат тази земя", казва той, до голяма степен благодарение на севернокорейските подкрепления, които им осигуриха огромно предимство в човешката сила.

Бахча не е срещал севернокорейци на украинска земя и се смята, че Москва досега се е въздържала да им нареди да преминат границата.

Независимо дали го правят, или не, руснаците вероятно ще намерят по-твърда съпротива в тази следваща фаза на северната война.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата