Руски вестник нарече Доналд Тръмп „Президент на войната“ след военна операция на САЩ срещу ирански ядрени съоръжения през уикенда.
Американски бомбардировачи разположиха 15 000-килограмови „разрушители на бункери“ върху подземните ядрени съоръжения на Иран, слагайки край на дни на спекулации дали Тръмп ще разреши пряка военна намеса за целта си да „сложи край на ядрената заплаха, представлявана от държавата номер 1 спонсор на тероризма в света“.
Развитието на събитията беше публикувано от няколко държавни и независими руски вестника, включително „Российская газета“, „Комсомолская газета“, „Независимая газета“, „Московский комсомолец“ и „Комерсант“, според редактора за Русия на BBC Стив Розенберг.
Американската атака срещу ядрената инфраструктура на Иран има дългосрочни последици за американските интереси в областта на сигурността, световните енергийни пазари и нестабилния регион на Близкия изток. Израел и Иран водят директни военни действия, като стотици хора загиват, докато и двете страни изстрелват ракети.
Интервенцията на Вашингтон може да определи регионалната стабилност в продължение на години, да постави на изпитание американските съюзи в Европа и Персийския залив и да създаде опасни прецеденти по отношение на прилагането на ядреното неразпространение. Лидери на Конгреса и протестиращи в цялата страна предупредиха за риска от Трета война на САЩ в Близкия изток през този век.
Руският президент Владимир Путин определи ударите като „непровокирана агресия“, а отразяването в големи руски медии постави под въпрос дългосрочните последици за глобалната стабилност и регионалните интереси на Русия.
През уикенда САЩ започнаха удари срещу три ирански ядрени обекта – Фордоу, Натанз и Исфахан – използвайки бомби „разрушителни бункери“ с тегло до 15 хил. тона. Атаката, наречена „Иранска операция „Полунощен чук“, включваше повече от 125 американски военни самолета.
В понеделник Путин осъди ударите на САЩ като „абсолютно непровокиран акт на агресия срещу Иран“.
„Това няма основание или оправдание“, каза Путин, според кремълската агенция ТАСС.
Путин направи коментарите по време на среща с иранския външен министър Абас Арагчи, добавяйки, че Русия „полага усилия да окаже помощ на иранския народ“.
„Независимая газета“ публикува заглавие на първа страница, което гласи: „Тръмп стана президент на войната“ и заявява, че ударите отбелязват фундаментална промяна във външната политика на САЩ.
Вестникът твърди, че Тръмп „наруши предизборното си обещание да бъде президент на мира, а не на войната“.
„За Руската федерация подобна трансформация в политиката на Белия дом не вещае нищо добро. Тя може да отбележи края на мироопазващите усилия на Тръмп в руско-украинската [война]“, добавя вестникът.
„Российская газета“, държавно издание, се подигра на предизборния слоган на Тръмп със заглавието: „Тръмп кара Америка отново да води война“.
„Комсомолская правда“ постави под въпрос какво означава атаката за Русия, цитирайки експерт по Близкия изток, който каза:
„Ако това [смяната на режима в Иран] се случи, ние [Русия] ще загубим партньор, Ислямската република, и ще останем с нов център на нестабилност, засягащ не само Близкия изток, но и Централна Азия и Южен Кавказ, региони, които са много чувствителни за нас.“
В неделя вечерта Тръмп повдигна въпроса за възможността за „смяна на режима“ в Иран в публикация в платформата си Truth Social, пишейки: „Не е политически коректно да се използва терминът „смяна на режима“, но ако настоящият ирански режим не е в състояние да НАПРАВИ ИРАН ОТНОВО ВЕЛИК, защо да няма смяна на режима??? МИГА!!!“
Московски Комсомолец предупреди за възможни икономически последици, питайки: „Американците все пак извършиха агресия срещу Иран... Ще повиши ли войната цената на петрола до 200 долара за барел?“
Това е възможно, защото Иран предупреди, че може да затвори Ормузкия проток, една от най-важните точки за транзит на петрол в света, в отговор на участието на САЩ в конфликта им с Израел.
Ормузкият проток е тесен воден път, свързващ Персийския залив с Оманския залив и Арабско море, през който преминават около 26% от световната търговия с петрол, което го прави един от най-стратегически важните морски пътища в света.
Международната агенция по енергетика отбелязва, че всяко прекъсване на потока през пролива би имало значителни последици за световните петролни пазари.
Междувременно, „Комерсант“ публикува заглавие с нотка на скептицизъм: „САЩ нанесоха удар по Иран, за да „сложат край на тази война...“.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.