Бившият заместник-началник на Генералният щаб на Въоръжените сили на Русия генерал-лейтенант Вадим Шамарин бе осъден днес на седем години затвор за вземане на подкупи в размер на стотици хиляди долари, предаде Ройтерс.
Шамарин е един от редицата високопоставени служители, обвинения в серия от корупционни скандали, които обхванаха най-високите етажи на руските армия през последната година.
Обвиненията са сигнал за стремежа на руския президент Владимир Путин да се справи с подкупите, неефективността и разхищенията в огромния военен бюджет на Русия, която вече повече от три години води война в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Следственият комитет на Русия заяви, че 53-годишният Шамарин е взел подкупи на стойност 36 милиона рубли (440 000 долара) между 2019 и 2023 г. от завод в планината Урал, който произвежда комуникационно оборудване. В замяна той е увеличил размера на държавните поръчки, възложени на компанията.
Руската държавна новинарска агенция Интерфакс съобщи, че Шамарин се е признал за виновен.
От 2020 г. той е командвал Свързочните войски към Въоръжените сили на Русия. Този специален род войски отговаря за военните комуникации, включително за предаването на заповеди от командването на бойното поле.
Съдът го лишава и от военното му звание и му забранява да работи в държавната администрация за период от седем години.
Поредицата от скандали - най-големите в руската армия от години насам – включва наказателни дела срещу бившите заместник-министри на отбраната Тимур Иванов, генерал Павел Попов и генерал Дмитрий Булгаков. Всички те са работили под ръководството на генерал Сергей Шойгу, който бе министър на отбраната, докато не бе сменен при кадрови промени на ведомството миналата година и преместен на нова длъжност като секретар на Съвета за сигурност на Русия.
При друг подобен случай бившият губернатор на Курска област Алексей Смирнов бе арестуван вчера и обвинен в присвояване на парични средства, предназначени за изграждане на защитни съоръжения по границата с Украйна. Смирнов бе начело на администрацията на Курска област, когато украинските сили нахлуха през границата при мащабно нападение през август. Украйна превзе част от Курска област и успя да я задържи под контрол в продължение на месеци, но руските сили успяха да изтласкат по-голямата част от украинските войници при ответната офанзива.
(БТА)

Продавачите на жилищния пазар в САЩ са с 630 хил. повече от купувачите
Дон Дзъ и изкуството да се сложи край на войната в Иран
„МФГ Инвест“ залага в устава си, че ще разпределя поне 50% от печалбата си като дивидент
Дронове изпепелиха Уст-Луга, капацитетът за износ на петрол от Русия е намалял с 40%
Богатите и бедните страни се сблъскват с различни рискове заради глобалното затопляне
Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Части от София остават без вода на 27 март заради тестове за налягане
Рецепта за кюфтета с картофи и доматен сос на фурна
Без ранени и материални щети след снощното земетресение в Гърция
Сашко Димитров обеща доминация срещу Соломоновите острови
ЦСКА вече е тесен за Лапоухов
Левски чака пачки от Ботуша! Обявиха Майкон за феномен
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Спечели награда с Gol.bg и „Супер Марио Галактика: Филмът“
Бонус в битката за титлата! Голяма радост в Левски
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
Без ток във Варна на 26 март 2026
26 март е Световният ден за осведомяване на хората относно епилепсията
Днес отбелязваме Деня на Тракия
Времето във Варна на 26 март 2026
Църквата отбелязва Събор на св. Архангел Гавриил
Силно земетресение в Гърция стресна хората в почти цяла България
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната