Един февруарски ден южнокорейски изследователски кораб се приближи до набор от необичайни структури, поставени от Китай в средата на Жълто море, тясното водно пространство, което разделя двете страни.
Два големи кораба на китайската брегова охрана и три китайски лодки бързо блокираха пътя на южнокорейския кораб. Пътниците на малките китайски лодки размахаха ножове, за да принудят корейците да се отдръпнат, пише The Wall Street Journal.
След два часа южнокорейският кораб се обърна обратно, без да може да научи повече за мистериозната инсталация, която се намираше на около 230 мили от брега на страната: жълта клетка за аквакултури, поставена до обновена многоетажна нефтена платформа, оборудвана със спасителни лодки и хеликоптерна площадка.
Това беше последната от поредица китайски провокации в Жълто море, включително нахлувания в териториалните води и въздушното пространство на Южна Корея и поставянето на 13 буйове, които според някои експерти биха могли да бъдат използвани за събиране на разузнавателна информация.
Жълто море се очертава като най-новата гореща точка в по-широка кампания на Пекин, който заявява намерението си да попречи на съседите си, както и на САЩ, да оспорят влиянието му в региона.
Провокациите идват и в момент, когато Китай предявява претенции за цялото Южнокитайско море, жизненоважен воден път за световната търговия. Китайските изтребители увеличиха полетите си близо до Тайван, а миналия месец те следяха японски въздушни патрули по време на учения. Пекин също така започна учения с бойни стрелби край бреговете на Австралия по-рано тази година.
Но търканията в Жълто море са особено тревожни поради стратегическото му значение във всеки бъдещ конфликт между САЩ и Китай за Тайван . Пекин вероятно ще се нуждае от свободен достъп до водния път, за да разположи военноморската си и ракетна огнева мощ по време на всеки опит за завземане на контрол над острова.
Най-голямата задгранична военна база на САЩ , в която са разположени 28 500 военнослужещи, се намира на 10 мили навътре в сушата от Жълто море в Южна Корея. Десетки хиляди американски войници са разположени и на около 500 мили в Япония.
Администрацията на Тръмп сигнализира, че американски войски от двете страни биха могли да бъдат разположени в сблъсък с Китай за Тайван . Засиленото китайско присъствие в Жълто море би могло да ограничи способността на САЩ да маневрират в такъв конфликт.
Голяма част от военноморските възможности на Пекин, както и ключови ракетни площадки, се намират от китайската страна на Жълто море, което ги прави уязвими за атаки от американските сили в Индо-Тихоокеанския регион.
През последните няколко години Китай непрекъснато ескалира натиска върху азиатските страни, които са тесни връзки със САЩ. Нахлуванията в южнокорейските води от китайски военни кораби са се утроили от 2017 г. насам, съобщават южнокорейските военни, докато нахлуванията на самолети са се увеличили рязко.
През март Пекин издаде директива, призоваваща за по-агресивно поведение в териториалните води на Южна Корея, според висш служител по сигурността на Тайван, позовавайки се на местно разузнаване. Пекин също така се стреми да изгради повече морски структури там, каза служителят.
„Китай оказва натиск върху поредния съюзник на САЩ, надявайки се да намали способността на съюзниците да се противопоставят“, каза Брайън Харт, заместник-директор на проекта „Китайска сила“ в Центъра за стратегически и международни изследвания, мозъчен тръст със седалище във Вашингтон.
Жълто море е толкова тясно, че изключителните икономически зони на Китай и Южна Корея се припокриват. Преди повече от 20 години Пекин и Сеул създадоха така наречената Зона на временните мерки, която въведе правила за контрол на незаконния риболов и провеждане на дейности по опазване на морската среда.
Две десетилетия по-късно, Полиминарионската зона е мястото на почти ежедневни провокации от страна на Китай, според южнокорейските военни. Според военните, китайски военни кораби са нахлули в териториалните води на Южна Корея около 330 пъти през 2024 г., което е три пъти повече от 2017 г. Последните южнокорейски данни показват, че 130 китайски самолета са навлезли в нейното въздушно пространство през 2023 г., повече от два пъти повече от предходната година. Много от китайските полети са били над Жълто море, което е накарало Южна Корея да вдигне самолетите си в отговор.
През май Пекин разтърси Сеул, като обяви зона, забранена за плаване в Полиминско-провинциалната зона. След това проведе безпрецедентни учения в Жълто море с „ Фуджиан“ , най-модерният самолетоносач в страната. В отговор Южна Корея разположи военноморските си сили, за да наблюдават и събират разузнавателна информация за ученията.
Клъстерът от китайски структури, разпръснати по морето, разтърси властите в Сеул. Риболовната клетка и нефтената платформа, в центъра на инцидента през февруари, се намират от западната страна на споделената PMZ, близо до китайска земя. Пекин многократно е заявявал, че са предназначени за морски изследвания.
Анализ на Центъра за стратегически и международни изследвания установи, че платформата може да има както военни, така и научни приложения. „Опасенията, че платформите може да имат двойно предназначение за целите на засилването на пълзящото юрисдикционно присъствие на Китай, не са неоснователни“, се казва още в доклада.
Що се отнася до буйовете, за които Китай твърди, че са за метеорологични наблюдения, южнокорейският законодател Ю Йонг-уон предположи, че те са струпани близо една до друга, за да може Китай да контролира района, вместо да събира научни данни.
Китай има история в изграждането на морски съоръжения, използвани за отстояване на териториалните му претенции. Той е превърнал рифове в Южнокитайско море в изкуствени острови, оборудвайки ги с радарни системи и летища.
„Китай винаги има двойна цел за всичко“, каза Дерек Гросман, бивш служител на Пентагона, който е работил по въпросите на сигурността в Индо-Тихоокеанския регион.
Китайски и южнокорейски представители се срещнаха във вторник за двустранни разговори. Министерството на външните работи на Южна Корея накратко заяви, че двете страни са обсъдили ситуацията в Жълто море. Китай не спомена морето и заяви, че е обменил мнения с Южна Корея по въпроси от общ интерес.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.