Далай Лама насочи милионите си последователи към директен сблъсък с Пекин, като обяви планове за наследяването си, които ще изключат участието на Комунистическата партия.
След години на спекулации и необичайна война за личния му задгробен живот с китайското ръководство, 14-ият лидер на тибетските будисти в света заяви, че е послушал онези, които го призоваваха да запази традициите на поста, пише The Times.
В изявление и едновременно с това публикувано видео обръщение той заяви, че тибетският парламент в изгнание и будистки лидери от цял свят, включително Китай, са писали "с искрено искане институцията на Далай Лама да продължи".
"По-специално, получих съобщения по различни канали от тибетци в Тибет, отправящи същия апел", каза той. "В съответствие с всички тези искания, потвърждавам, че институцията на Далай Лама ще продължи."
Той говори с началото на празненствата по случай 90-ия му рожден ден в неделя в Дхарамшала, Индия, бившата хималайска планинска станция, където той живее в изгнание. Градът, винаги оживен от монаси в отличителните им червени одежди, се пълни от дни с още повече поклонници, както и деца и изпълнители, които се крият от мусонните дъждове между репетициите за тържествата.
Роден като Тензин Гяцо в село Такцер в днешната китайска провинция Цинхай, настоящият Далай Лама е идентифициран от висши монаси като 13-то прераждане на Далай Лама, когато е бил бебе, и е потвърден в поста си през 1939 г.
По това време Тибет е бил на практика независим от Китай след разпадането на династията Цин, но след като комунистите печелят гражданската война в страната през 1949 г., Народноосвободителната армия бързо успява да поеме контрола.
Далай Лама, тогава тийнейджър, първоначално сътрудничи с председателя Мао Дзедун, съгласувайки планове за модернизация на територията, но избяга след брутално потушаване на въстание през 1959 г.
Опитите за помирение с Пекин оттогава винаги са се проваляли бързо, особено след като през 1995 г. Комунистическата партия избра съперничещо дете за превъплъщение на Панчен Лама, втория най-висок религиозен авторитет. Момчето, избрано от поддръжници на Далай Лама, не е било виждано от обществеността оттогава.
Далай Лама обяви през 2011 г., че ще обсъди плановете за наследяването си „около 90-ия си рожден ден“. Но това последва дебат, продължил десетилетия, както сред тибетците в изгнание, така и в китайското правителство.
Тъй като е базиран на прераждането, въпросът за наследяването на висши лами или „живи Буди“ е създал идеологически проблем за Комунистическата партия, който често е пораждал подигравки.
Партията изисква членовете ѝ да бъдат официално атеисти, въпреки че това е широко игнорирано. Тя обаче изисква и правото да проверява висшите представители на всички одобрени от държавата религии, включително християнските епископи.
Тази седмица партийните вестници дадоха широко пространство на историци, обсъждащи предпочитания от партията метод за идентифициране на ламите чрез „теглене на златна урна“. Това е система, въведена, когато нейните предшественици в Забранения град, императорите Цин, се опитаха да установят по-строг контрол над Тибет, който бяха завладели през 1720 г.
Строга редакционна статия на държавната информационна агенция Синхуа, подписана от одобрен китайски тибетолог, предварително осъжда всеки опит на Далай Лама да контролира собственото си наследяване.
„Наскоро кликата на Далай и международните антикитайски сили се сговориха да настояват за прераждането на тибетските будистки живи Буди, твърдейки, че това е вътрешен религиозен въпрос, който трябва да се реши от самите преродени индивиди“, се казва още в съобщението.
Това не е историческият случай, продължава се в текста. „Прераждането на живите Буди в никакъв случай не е просто вътрешен религиозен въпрос, нито е единствено „уникалната предопределена връзка“, заявена от 14-ия Далай Лама. Вместо това, то отразява националния суверенитет, правителствената власт, религиозните принципи и чувствата на миряните последователи.“
Изявлението на самия Далай Лама е по-конфронтационно, отколкото някои очакваха. „Наследяването на престола помага за запазване на единството и продължаването на тибетската борба за свобода“, каза Лобсанг Янцо от Международната мрежа за Тибет, предизвиквайки най-лошите страхове на Пекин.
В миналото Далай Лама открито е спекулирал дали изобщо може да не се прероди или че ако го направи, това ще бъде извън границите на Китайската народна република. По едно време той дори предположи, че може да се прероди като жена.
В изявлението си той не само ефективно потвърди прераждането си, но и остави отворен въпроса кога и къде ще се случи това, казвайки, че ще зависи от неговия офис, от Gaden Phodrang Trust – и от никой друг – да намери този човек.
"С настоящото отново заявявам, че тръстът "Гаден Пходранг" има единственото право да признае бъдещото прераждане", каза той. "Никой друг няма такова право да се намесва в този въпрос."
Незабавната реакция на китайските власти беше да повторят, че висшите преродени лами трябва да бъдат одобрени от централното правителство. "Китайското правителство прилага политика на свобода на религиозните убеждения, но има разпоредби относно религиозните въпроси и методи за управление на прераждането на тибетските живи Буди", каза Мао Нин, говорителката на външното министерство.
Изявлението на Далай Лама беше прозвучало на събиране на висши монаси в Дхарамшала и потвърдено на пресконференция от Пенпа Церинг, президентът на правителството в изгнание, който се позова на писмата, с които се моли Далай Лама да се прероди според традицията.
"В отговор на тази огромна молба, Негово Светейшество прояви безкрайно състрадание и най-накрая се съгласи да приеме нашия апел по този специален повод за неговия 90-ти рожден ден", каза той.
Гял Ло, активист, който избяга от Тибет през 2021 г., каза: "Това е ключов момент. Ние, тибетците, преминаваме през труден период в момента и се нуждаем от институцията на прераждането, за да продължим, заради каузата."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната в Иран струва 25 млрд. долара на бизнеса по света и разходите не спират да растат
До морето само за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
Commerzbank отхвърли оферата за придобиване от UniCredit като твърде ниска
Активите на инвестиционните фондове у нас растат до близо 7,4 млрд. евро в края на март
Медицинският туризъм - част от икономиката на дълголетието
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
3 зодии навлизат в нова романтична ера на 19 май
До морето само за 50 минути: "България Еър" възобновява сезонните полети между София и Бургас
"Beyond the Bell" - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Йотова: Модерният град не е небостъргачи и технологии, а сигурно място и за най-уязвимите
ВАС окончателно отмени дерогацията на ТЕЦ "Марица Изток 2"
Обедна емисия
Бруно след рекорда: Щях да съм щастлив и с 19 асистенции
Барса обяви новината, каза дали Ханзи Флик си тръгва от "Камп Ноу"
Звезда на Барса е аут от Световното?
ЦСКА има стока, но няма колектив
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Реал Мадрид с първо лятно попълнение
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Възстановяват пункта за почивка на животни край Аксаково
До морето само за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
Трагедия край Варна: Дете с мотор загина при челен сблъсък
Отличават носителите на Награда „Варна” на 21 май
Спартак продължава борбата за оцеляване в Първа лига
Близо 4000 зрелостници се явят на матура по БЕЛ във Варненско
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак