Най-новото доказателство за това, на пръв поглед странно твърдение, е неговото объркващо решение да наложи 50% данък върху вноса на мед.
Как това ще помогне на американската икономика е загадка, дори и да е предизвикало сътресения на пазара на мед с хаотични резултати за американските производители, които използват този жизненоважен метал.
Цените на медта обикновено са икономически бенчмарк, защото металът се използва широко в строителството и промишленото производство. Но цените тази година се повишават въпреки забавянето на икономическия растеж. Заповедта на Тръмп от февруари за разследване по раздел 232 за националната сигурност на вноса на мед принуди бизнеса и търговците да трупат запаси.
Резултатите от разследването по раздел 232 все още не са оповестени, но обявените от Тръмп тази седмица мита предизвикаха луда надпревара за ускоряване на вноса. Цените на медта достигнаха рекордни нива във вторник, след като президентът обяви 50-процентното мито, което според него ще влезе в сила на 1 август. Потребителите се борят за доставки преди август.
„Медта е необходима за полупроводници, самолети, кораби, амуниции, центрове за данни, литиево-йонни батерии, радарни системи, системи за противоракетна отбрана и дори за хиперзвукови оръжия, от които ние произвеждаме много“, написа президентът в Truth Social и добави: „Защо нашите глупави (и сънливи!) „лидери“ унищожиха тази важна индустрия?“
Това е почти самоопровергаващо, според The Wall Street Journal (WSJ). Вярно е, че медта е неразделна част от отбранителните системи, въпреки че САЩ произвеждат повече от достатъчно, за да задоволят нуждите на военните. Вътрешното производство съставлява около половината от потреблението на мед в САЩ, като по-голямата част от него се използва в строителството, електрическите и водните системи, транспорта и индустриалното оборудване.
Вярно е също, че Китай доминира в рафинирането на мед. Китай произвежда 42% от световното рафиниране на първична мед, което е увеличение от 11% през 2002 година. Делът на САЩ е спаднал от 10% на 4%. Но САЩ не зависят от Китай. Около 65% от вноса идва от Чили, 17% – от Канада и 9% – от Мексико. САЩ имат споразумения за свободна търговия и с трите страни.
Тръмп казва, че митата ще гарантират, че САЩ „отново ще могат да изградят доминираща медна индустрия“.
За това обаче ще са необходими повече от мита.
Основната причина, поради която САЩ не добиват и не рафинират повече мед (и други важни минерали и метали), е бюрократичната тежест на правителството. Разработването на нова мина в САЩ отнема средно 29 години, което е второто най-дълго време в света след Замбия.
Изграждането и разрешаването на медна топилня може да отнеме повече от пет години.
"Г-н президент, по всякакъв начин премахнете пречките за разрешаване и призовете Конгреса да реформира Закона за националната политика за околната среда, който левицата използва, за да блокира всеки нов проект за добив или рафиниране", пишат от WSJ.
Но междувременно тарифите няма да стимулират компаниите да строят нови топилни заводи, които могат да бъдат блокирани от съдебни спорове. Тръмп ще накара американските фирми да плащат с 50% повече за жизненоважен метал, докато чакат пет или повече години за доставки от САЩ.
Как поскъпването на производството на самолети, кораби и амуниции допринася за националната сигурност? Това е национална несигурност, категорични са от медията.
Нарастващото господство на Китай в областта на критичните минерали е риск за националната сигурност. Неговите субсидии и либерални екологични правила затрудняват конкуренцията на металургичните заводи в други страни. Тази година Пекин се възползва от контрола си върху редкоземните минерали, като ограничи износа за САЩ, което накара Тръмп да облекчи тарифите и контрола върху износа за Китай.
САЩ ще трябва да създадат обединен фронт със съюзниците си, за да се противопоставят на хищническите практики на Пекин и да гарантират, че светът не е зависим от Китай. Една от идеите е да се създаде алианс за критични минерали, пише БГНЕС.
Митата върху медта само ще дадат на съюзниците още една причина да се чудят дали не е по-добре да се сближат с Пекин, отколкото с Вашингтон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Парламентът възложи на Сметната палата проверки на публичните финанси
Икономиката на САЩ е създала 57 хил. нови работни места през юни
Димитър Радев: Предложеният бюджет показва задълбочаване, а не обръщане на негативната тенденция
Единствената грузинска рафинерия спира да купува руски петрол
Как проблемите на автоиндустрията в Европа доведоха до закриване на центъра на Bosch у нас
Изкуственият интелект, на който разчитате, може да спре да работи за вас
Обвиниха бащата на починалите българчета в заключена кола в Кипър
Как Португалия се разхлажда в жегите (СНИМКИ)
Пламна пожар в депо за отпадъци край Созопол
Три зодии привличат пари и късмет между 6 и 12 юли 2026 г.
Над 15 000 автомобила проверени за ден: МВР хвана десетки пияни и дрогирани шофьори
Гасиев наследи Усик на трона – титлата можеше да бъде на Кубрат Пулев
Мирно срещу Лукеи и Дегир срещу Бен Мабрук в резервните битки в SENSHI Grand Prix
Франция има твърде силен отбор, но Аржентина има Меси
Поли Пиърс
Левски обяви важна новина за Борац Баня Лука
Двукратният европейски шампион с Испания спря с футбола
Напусна ни големият артист Йосиф Сърчаджиев
Bulgaria ON AIR: Държавата печели по 182 евро при всяка майка, върнала се по-рано на работа
3 рецепти за протеинова вечеря под 400 калории
„Операция История“ разкрива тайните на неизвестен храм на Хермес
Сансевиера – съвети за отглеждане и буен растеж
Златен петък: Голямо щастие за 3 зодии на 3 юли
Осъдиха двама варненци за кражба на маркови дрехи
Оставиха в ареста шофьора от катастрофата с две загинали деца
Спартак (Вн) обяви дневния ред за предстоящото Общо събрание на клуба
Хороскоп за 3 юли 2026
Тъжна вест! Почина Йосиф Сърчаджиев
Момиче е в безсъзнание след падане от тротинетка
5 от най-добрите филми за извънземни, които ще ви накарат да повярвате в съществуването им
Разгадаха мистерията на движещите се камъни в Долината на смъртта
Първата кост от динозавър в Антарктида е открита след 40 години престой в… чекмедже
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател