Гласоподавателите в няколко държави наказаха управляващите си в изборите за европейски парламент, съобщи агенция Ройтерс в коментар за вота.
Въпреки че центристките партии се очаква да останат доминираща сила в 736-местния парламент в Страсбург, екзитполовете показват, че управляващите партии в Латвия, Гърция и Ирландия са се представили зле.
Консерваторите на германския канцлер Ангела Меркел остава най-силната група в Германия, но все пак отбелязва загуби в гласовете.
Предварителните резултати сочат загуба за правителствата на Великобритания, Испания, България и Унгария.
Дясноцентристките партии в някои европейски страни може и да дръпнат напред, ако активността като цяло се окаже ниска, коментира агенцията.
Въпреки че няма официални последствия за правителствата, които са отбелязали загуба във вота, те най-вероятно ще бъдат подложени на голям натиск за промени в политиката и кадрите си.
„Няма изгледи тези избори да се превърнат в триумф или някакъв велик момент за европейската демокрация“, е заявил Томас Клау, експерт по външни отношения в Европейския съвет.
Много от гласоподавателите са разтревожени от повишаващата се безработица и твърдят, че ЕС не прави почти нищо, за да се справи с икономическата криза, въпреки че, в края на краищата, одобри някои финансови стимули, съобщава от Ройтерс.
Други пък се оплакват, че евроблокът е твърде далеч от всекидневния им живот, а трети просто не разбират система, в която парламентът дели властта с Европейската комисия и Съветът на Европа.
Кореспондентът на руската агенция РИА Новости съобщава за изборните драми у нас от Атина.
Алексей Богдановский пише, че на българските журналисти е било забранено да публикуват резултати от екзитпол изследвания преди края на изборния ден.
"Заради забраната журналистите разпространяваха фалшиви прогнози за времето", отбелязва РИА Новости.
В американските медии страната ни се споменава най-вече с това, че у нас е имало значително по-висока избирателна активност в сравнение с другите европейски държави, съобщава българската редакция на "Дойче веле".
NASDAQ, „Дау Джонс” и „Блумбърг” публикуваха информации за купуването на гласове в България, което „опорочава българските евроизбори”.
В информациите се съобщава за гротескно звучащи случаи на купуване на гласове, особено сред ромското малцинство, на цени около 15 евро и печено пиле за вот.
„Практиката да се предлагат храна, пари или подаръци на избирателите, особено тези от бедното ромско население, окаля всички избирателни кампании в България от падането на комунизма досега”, казва се в статия на агенция АФП, препечатана от NASDAQ.

Wall Street попи от глобалния оптимизъм около търговските преговори между САЩ и Китай
Кадър на деня за 27 октомври
Бизнесът настоява депозитната система да се управлява с частен оператор
Nvidia и Deutsche Telekom ще изграждат център за данни в Германия за 1 млрд. евро
До два работни дни ще се получава информация от Централния кредитен регистър за заемите
Франция реши да понижи с по-малко от планираното корпоративния данък заради опозицията
Храни, които помагат при сънна апнея
Късна емисия
"Лампата не спря да се люлее": Силно земетресение в Турция беше усетено и в България
Спортни коли втора ръка, които дават удоволствие без да източват бюджета
Григор Димитров се завърна на корта с победа в Париж
Ясно е кой поема Юве, преговорите с голямо име са на финален етап
Ас на ПСЖ каза дали напуска заради Манчестър Юнайтед
Край на драмата! Обявиха новия треньор на Лудогорец
Сила! Гришо се завърна с победа
Топ новина за Манчестър Сити
Същинската част от Купата на България започва
Нумерологична прогноза за месец ноември
Sabaton, Savatage, Epica и Sevi влизат в Be4 HILLS
13 маникюра, идеални за Хелоуин (+Снимки)
Рецепта за вегетарианци: Печено червено цвекло с розмарин
Маникюри за късмет и пари през ноември (+Снимки)
Рестарт на диетата: Есенни храни за здраве и отслабване
Във Варна ще се проведе информационна среща за приеване на еврото
Всяко второ дете в България е жертва на кибертормоз
Орбан ще обсъди с Тръмп санкциите срещу "Лукойл"
Адвокат Михаил Екимджиев: Промяната на обвинението на Коцев е процедурен трик
На година в България от мръсен въздух умират 12 хиляди души
Утре България и „Райнметал“ официално подписват стратегическия проект за барут
Екзотична физика: Каква трябва да бъде неутронната звезда, за да се превърне в черна дупка
Сияеща метеорна следа „фотобомбардира“ кометата Lemmon в невероятни кадри от телескоп
Astrobotic отложи изстрелването на лунната сонда Griffin-1 за средата на 2026 г.
Светът е на крачка от откриването на ваксина срещу рака
Исторически момент: Ще „хванем“ парче от комета
Експеримент показа поведението на хората няколко дни преди края на света