Съпругата на испанския премиер Педро Санчес ще бъде съдена по обвинения в корупция и ѝ е забранено да напуска страната, постанови съдия в събота, съобщава агенция Ройтерс.
Бегоня Гомес е разследвана по обвинения, че е използвала позицията си на съпруга на премиера, за да си осигури трудови договори. Тя отрича всякакви нарушения. Делото е заведено от крайнодесни групи.
Разследващият съдия Хуан Карлос Пейнадо нареди на Гомес да предаде паспорта си, забрани ѝ да напуска Испания и я задължи да се явява в съда два пъти месечно.
Кампания срещу Санчес?
Случаят е едно от няколкото разследвания за корупция, които наближават или вече са в процес на съдебно производство и които тежат срещу Санчес, един от малкото останали леви лидери в Европа. Той не е посочен в нито едно от делата и заяви, че те са част от кампания за отстраняването му от длъжност.
Социалистическата партия реагира бързо на решението на съдията, публикувайки в социалните мрежи X следното съобщение: "(Бегоня) е подложен на съдебно и политическо преследване в продължение на две години. Днешното развитие е още една стъпка в този процес".
Няколко близки съюзници, включително номер три в Социалистическата партия и бившият министър на транспорта на Санчес, са разследвани по дела, включващи предполагаеми подкупи, свързани с обществени работи, договори за петрол и газ и доставка на маски по време на пандемията. Те отричат да са извършили нарушения.
Отделно от това, Висшият съд на Испания заяви, че разследва бившия премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро по обвинения, че е ръководил мрежа, която е печелила от лобиране пред публични органи от името на трети страни, включително авиокомпанията Plus Ultra. Той отрича твърденията.

Анализатор: Ценят се AI компании, които могат да обяснят големите си харчове
Експерт: Отговорността при действията на AI е недостатъчно покрита
Страните от Персийския залив в ОПЕК увеличават производството на петрол през юли
Може ли България да стане хъб за трансфер на технологии от Азия към Европа?
Развиващите се икономики могат да спечелят повече и да загубят по-малко от изкуствения интелект
България може да привлече инвестиции в нови производства при подобряване на бизнес средата
"Левски" изтръгна победа в последните секунди срещу "Кайрат" и мечтае за ШЛ
Късна емисия
Веласкес изрази съжаление: Можеше да приключим срещата и с по-голям резултат
Инфарктна драма! Левски проби бетона на Кайрат в края
Левски - Кайрат 1:0
Рома вади 13 млн. за „дюшекчия“
Антъни Тейлър става шеф на съдиите в Турция
Треньорът на ПАО каза как гърците ще бият ЦСКА 1948
Таро карта за 5 август, сряда - Сила
Дневен хороскоп за 5 август, сряда
Пухкави италиански бухти с йогурт
Трапезата за Преображение Господне
33 позитивни мисли, които ще променят живота ви
Знаци, че една жена не е щастлива
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
За първи път: ултрамаратонец пробяга "Ком-Емине"