Aко исторически погледнато САЩ имат доминираща роля в областта на научните изследвания, иновациите и биотехнологичните продукти, то Европа все повече се старае да бележи свои постижения в тази сфера и очевидно успява, пише американското издание Expansion Management.
Дори и европейските страни да срещат множество трудности при финансирането на своите проекти, препятствията постепенно се преодоляват въпреки големите производствени разходи.
„Американските компании полагат големи усилия да привлекат интелектуален потенциал от Европа, който все повече оценяват. Други предимства на Стария континент са добрата логистична база и качеството на живота“, допълва списанието.
Обединеното кралство и Швейцария засега привличат повечето от чуждите инвестиции в биотехнологичния сектор, но и страни като Холандия, Франция и Италия също стават все по-популярни.
Холандия например, благодарение на различни предприети мерки за насърчаване на инвестициите, се превръща в предпочитана европейска държава за щатските гиганти. Сравнително новата американска компания Biovec BV, разработваща продукти за генна терапия, започна изследователската си дейност в САЩ, но в последствие я прехвърли именно в Холандия.
„Често в Европейския съюз е по-лесно да се получи разрешение за изпробване на даден продукт“, обяснява Дейвид Уолф, президент на Biovec. „За да се започнат тестове върху хора, в ЕС се чака позволение около две години и половина; за да излезе даденият продукт на пазара пък, понякога минават цели шест години. В САЩ този период е значително по-дълъг“, добавя той.
„Тези допълнителни години могат да имат решаващо значение за развитието или провала на една компания, тъй като очакването е свързано с много разходи и на практика с никакви приходи“, подчертава Уолф.
Франция също привлича интереса на големите биотехнологични компании, защото самата държава полага големи грижи за развитието на здравната си система и научните изследвания, което влияе благоприятно на чуждите вложения в сектора. Все още обаче големите постижения в биотехнологичната сфера както във Франция, така и в Италия и Холандия, са резултат от американски проучвания и Европа тепърва ще осъзнава и развива потенциала си в областта, заключава изданието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.