Бившият президент Джо Байдън защити използването на автоматична писалка по време на скорошно интервю, хвърляйки светлина върху обосновката на администрацията си за противоречивото използване на технологията.
Интервюто с New York Times беше съсредоточено върху използването на автоматична писалка по време на последните помилвания, които той направи в края на администрацията си. В последните си седмици на поста Байдън помилва повече от 1500 души, което Белият дом определи по това време като най-големия еднодневен акт на помилване от президент на САЩ.
В интервю за Times в четвъртък Байдън каза, че е „взимал всяко решение“ сам.
„Говорим за предоставяне на помилване на много хора“, каза демократът.
Times обаче съобщи, че Байдън „не е одобрил индивидуално всяко име за категоричните помилвания, които се отнасят за голям брой хора“, според бившия президент и неговите помощници.
„Вместо това, след обширно обсъждане на различни възможни критерии, Байдън подписа стандартите, които искаше да бъдат използвани, за да се определи кои осъдени ще отговарят на условията за намаляване на присъдата“, се казва в репортажа на Times.
Вместо многократно да иска от президента да подпише актуализираните версии на официални документи, неговият екип използва автоматична писалка, за да постави подписа на Байдън върху окончателната версия.
Коментарите на Байдън дойдоха, когато републиканците го атакуваха за използването на автоматична писалка върху огромен брой официални документи.
През юни президентът Доналд Тръмп изпрати меморандум до Министерството на правосъдието, с който нарежда на главния прокурор Пам Бонди да разследва използването на автоматична писалка и да определи дали това е свързано с влошаване на психическото състояние на Байдън.
„През последните месеци става все по-очевидно, че помощниците на бившия президент Байдън са злоупотребявали със силата на президентските подписи, като са използвали автоматична писалка, за да прикрият когнитивния спад на Байдън и да заявят правомощията си по член II“, пише Тръмп. „Тази конспирация бележи един от най-опасните и обезпокоителни скандали в американската история. Американската общественост беше целенасочено предпазвана от разкриването кой е държал изпълнителната власт, докато подписът на Байдън беше използван в хиляди документи, за да се осъществят радикални промени в политиката.“
През юни Тръмп заяви пред репортери, че смята за „неподходящо“ изобщо да се използва автоматична писалка, въпреки че предишни президенти са я използвали.
„Обикновено, когато ви поставят документи, те са важни“, каза Тръмп. „Дори ако подписвате посланически длъжности или – и аз смятам това за важно, мисля, че е неподходящо. Имате някой, който посвещава четири или повече години от живота си на това да бъде посланик. Мисля, че наистина заслужавате този човек да получи истински подпис… не подпис с автоматична писалка.“
За това, че президентът Тръмп е поставил под съмнение легитимността на документите, подписани от Байдън с автоматична писалка, Байдън заяви:
„Разбирам защо Тръмп би си помислил това, защото очевидно, предполагам, той не се фокусира много. Както и да е, така че – да, аз взех всяко решение.“
Имейли от среща, проведена в последната нощ на президентството на Байдън, 19 януари, показват, че президентът е решил да издаде превантивни помилвания на членове на семейството си – включително противоречивия първи брат Джеймс Байдън – само часове преди края на мандата си.
След като сред висшите съветници на Байдън бяха разпространени съобщения, обобщаващи срещата, Зиенс написа в имейл в 22:31 ч.: „Одобрявам използването на автоматична писалка за изпълнение на всички следващи помилвания.“
Автоматичната писалка е била управлявана от бившия секретар на персонала Стефани Фелдман, която е прехвърляла документи през устройството. Фелдман е получавала „разяснения“ или писмени отчети, потвърждаващи, че Байдън е дал заповед за използване на автоматичната писалка, според изданието. Но през повечето време асистентите, които са изготвяли тези „разяснения“, всъщност не са били в стаята, за да чуят Байдън да дава заповедите, според New York Times.
Въпреки това Байдън е бил категоричен, че е одобрявал всяко помилване на известен служител с помощници, като е отбелязал по-специално ген. Марк Мили, бивш председател на Обединения комитет на началник-щабовете.
Тръмп критикува „идиота“ бивш председател на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Марк Мили за това, че е оставил оръжия в Афганистан
„Знаем колко отмъстителен е Тръмп и не се съмнявам, че биха преследвали Марк без основателна причина“, каза Байдън. „Генералът, знаете. Така че може да прочетат името му - какво исках? Казах им, че искам да се уверя, че е помилван, защото знаех точно какво ще направи Тръмп - без никакво основание, бих добавил.“
Байдън също обвини републиканците, че лъжат относно спекулациите, че подчинените му са злоупотребили с технологията, за да се опитат да скрият психическото му състояние.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Те са лъжци. Те го знаят. Знаят го със сигурност. Справиха се толкова зле. Лъгали са толкова последователно за почти всичко, което правят“, оплака се той „Най-доброто нещо, което могат да направят, е да се опитат да променят фокуса и да се съсредоточат върху нещо друго. И това е... мисля, че за това става въпрос.“