Министерството на отбраната на САЩ е изкупило и унищожило хиляди екземпляри от книга на бивш военен разузнавач, служил в Афганистан.
Говорителят на ведомството каза, че решението за това е било взето, „тъй като в книгата се съдържа информация, която може да навреди на нивото на сигурност на страната“.
Авторът на скандалната книга обаче смята, че „е невъзможно историята да бъде покрита в епохата на цифровите технологии“, съобщи ВВС.
Става дума за книгата на подполковник Антъни Шафър под името „Операция „Тъмно сърце“: шпионаж и спецоперации на предната линия в Афганистан и пътят към победата“ (Operation Dark Heart: Spycraft and Special Ops on the Frontlines of Afghanistan - And the Path to Victory), която трябваше да излезе на 31 август.
В книгата се разказва за приключенията и разочарованията на офицера от разузнавателното управление на Министерството на отбраната, докато е служил в Афганистан през 2003 г. Шафър описва няколко тайни операции, в които е участвал.
В книгата е описана планирана от ЦРУ операция по събиране на разузнавателни данни с използване на съвременни системи за подслушване, насочена срещу лидери на „Ал Кайда“, укриващи се в Пакистан. По думите на Шафър операцията е била отменена впоследствие, тъй като военните са се страхували да не обидят Исламабад с намеса във вътрешните работи на Пакистан.
След запитване от министерството на отбраната пускането на книгата в продажба е било отложено за 24 септември. Авторът на книгата заяви, че е научил за изкупуването на целия тираж от Пентагона миналия петък.
„Министерството на отбраната реши да купи първия тираж на книгата, тъй като тя съдържа информация, която може да навреди на националната сигурност“, каза говорителят на Пентагона Ейприл Кънингам. Той каза още, че 9500 екземпляра от книгата са били унищожени на 20 септември.
Ветераните в бизнеса с книги и разузнаването не помнят подобен случай, когато някое ведомство се е стремило да унищожи вече отпечатана книга.
Авторът каза, че книгата му не огласява опасна информация. Това е разказ за петте месеца, през които той е работил в базата на ВВС „Баграм“ край Кабул през 2003 г. като цивилен сътрудник на отбранително-разузнавателната агенция. Той е работел под чуждо име и е отличен с награда за заслугите си.
Издателството St.Martin's Press, което издаде първия тираж на книгата, вече е отпечатало втори тираж с изменения и съкращения, направени по молба на военните. От първоначалния текст от 299 страници са премахнати отделни думи, имена и цели абзаци.
Адвокатът на автора на книгата Марк Зайн заяви, че преди публикуването текстът на книгата е бил проучен от старши офицери и тя е била допусната до печат от военните цензори. Адвокатът допълни, че книгата на Шафър е получила „зелена светлина от командването на спецоперациите на САЩ“.
Най-вероятно от текста са останали недоволни разузнавателните служби, което е довело до унищожаването на първия тираж, пише NEWSru.
В eBay обаче най-малко един продавач твърди, че е готов да продаде нередактираната версия на книгата за 2000 долара (цената на дребно на книгата е 26 долара).
На сайта Amazon.com не се посочва коя версия се предлага за продажба. Цената е свалена на 14,99 долара, но купувачите са възмутени от цензурата от страна на Пентагона и не искат да купуват книгата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Германската индустрия нараства с по-рязък от очаквания темп
Нобелов лауреат: Изкуственият интелект няма да върне ерата на бързия растеж
Германия планира да натрупа резерви от газ за извънредни ситуации
Samsung прогнозира 19-кратeн ръст на оперативната печалба за второто тримесечие
Цената на петрола се повишава след нов удар по танкер край Ормузкия проток*
Българската AI платформа Vixrate залага на автоматизация в счетоводния сектор
Даниил: Посланието на света Неделя е, че с Христос всичко е възможно за вярващия човек
80-годишен мъж се удави в морето край Поморие
Microsoft съкращава около 4800 служители
Кой град е номер 1 в света по качество на живот през 2026 г. (класация)
Иран към САЩ: Няма да има преговори за траен мир, ако заплахите продължат
Бивш на ЦСКА удари по Мъри Стоилов! Привлече голаджия от Гьозтепе
Исторически рекорд! Мондиал 2026 счупи телевизионните рейтинги в САЩ
Венгер: Клоп е правилният избор, но Германия има много по-сериозен проблем
Само трима са! Куртоа достигна легендите Нойер и Лорис
Левски тръгва по опасно дълъг път
Трансферна бомба: Гранд от Швейцария готви оферта за голмайстор на Лудогорец
Айтен Христова: Инвитро пътят не трябва да бъде самотен
Модният трик, който прави евтините дрехи да изглеждат добре
4 напитки, които ни уморяват през лятото
Нумерологична прогноза за 7 юли
Леки протеинови храни за лятното меню
Лилиум – как да го отглеждаме и да расте красиво
Тази вечер във Варна: „Валкюра“ оживява на сцената на Летния театър
Център „Домашни грижи“ към БЧК – Варна отбелязва днес 20 години с тържество
Киберексперт: Бомбените заплахи целят да изпитат устойчивостта на институциите
Започва изплащането на осъвременените пенсии
Мирчев пита: Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган договора с "Боташ"?
Вирусолог за бактериите по морето: Най-застрашени са хората с отслабена имунна система
В Меделин засадиха близо 3,5 млн. дървета и други растения, температурата падна с 3 градуса
AI откри 73 нови подводни вулкана
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване