Сключените по линия на организирания ловен туризъм в България договори за 2005 г. са общо 55, съобщи министърът на земеделието и горите Нихат Кабил по време на парламентарния контрол в петък.
От тях са получени 228 хил. евро - само от такси за отстрел, като консумираните услуги, съпътстващи организирането на ловния туризъм, се плащат допълнително след завършването на ловния излет. Акумулираните от това средства се реинвестират в ловните стопанства с цел да се увеличават дивечовите запаси и за развитие на генофонда, коментира министърът.
По линия на организирания ловен туризъм между държавните лесничейства и фирмите-ползватели има сключени договори за предоставяне на услуги, подготвени от Националното управление на горите още през 2003 г. Подобни договори са сключвани и за ловните сезони 2004-2005 и те са съобразени с изискванията на Закона за лова и стопанисването на дивеча, каза още Нихат Кабил.
Министърът отговори на питане на Филип Димитров и Димитър Йорданов. Според двамата народни представители около 30 кв. км в Еленския Балкан /Стара планина/, включващи и горски фонд, както и сгради и конюшни с още няколко декара земя в същия район, са контролирани от частни фирми.
Това е съпътствано със заграждане на територии, недопускане на собственици до имотите им и сплашване на хора, осмелили се да търсят правата си, се посочва в питането на двамата депутати.