На този етап не е необходимо бюджетът за 2013 година да бъде ревизиран и актуализиран, заради допълнителните социални плащания, които правителство планира. Извънредните средства биха могли да се осигурят от резерви в държавните структури и в системите на управление. Тази позиция защитиха икономисти от Института за икономически изследвания към Българска академия на науките (БАН).
Те представиха годишния доклад за 2013 г. на БАН за икономическото развитие на България.
"Всичко зависи от това какви ще са приходите от летния сезон - от туризъм и земеделие, както и дали ще могат да бъдат спестени средства от други пера в бюджета", обясни Емил Калчев от института.
Калчев се съгласи с мнението на на министър-председателя Пламен Орешарски, че за 2013 г. се очаква по-голям дефицит от планирания 1,4 на сто предвид текущото състояние на бюджета и дадените заявки за еднократни плащания за майките и коледни плащания за пенсионерите.
В тази връзка той обясни, че новото правителство трябва да потърси мерки за намаляване на разходите за администрация, която към този момент е "неефективна, харчи много пари, без да се развива и да спомага за растежа".
Митко Димитров, директор на Икономическия институт, заяви, че за МВР и за администрация при нас се плаща по-висок процент от БВП в сравнение с другите европейски страни, а не получаваме добър продукт. В същото време сектори като здравеопазване, образование, наука остават недофинансирани.
Своето мнение изказа и Искра Белева, която уточни, че големи резерви има най-вече в системите, които могат да бъдат преструктурирани и да станат много по-ефективни. За пример тя посочи програмите за заетост. "В самата структура на държавния бюджет, в разходите за социални плащания, навсякъде има резерви и трябва да ги потърсим", категорична бе тя.
Икономистите изразиха и препоръките си по отношение запазването на фискалната стабилност. По техни думи е важно да се продължат реформите в социално-осигурителния сектор, така че той да не се превръща във все по-голям воденичен камък за цялата държава.
Друг важен момент в икономическото развитие на страната ни е усвояването на еврофондовете и неговото ускоряване. Те препоръчват още подобряване на данъчните структури при запазване нивото на данъците, както и провеждане на административна реформа.
"Фискалната стабилност трябва на всяка цена да бъде запазена, защото без нея хората ще живеят много по-лошо. Не фискалната стабилност е проблемът, а това, че в рамките на тази стабилност икономиката не сработи така, както се очакваше, обобщи Емил Калчев.
Още новини за икономиката на България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Нетаняху: Израел и САЩ "защитават целия свят" в кампанията срещу Иран
Защо някои електромобили трябва да се зареждат до 100%?
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Късна емисия
Опасно време в Гърция: Гръмотевични бури и студ в южната ни съседка
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Славия се готви да тресне Ботев Пловдив
Хьогмо обясни как Лудогорец заби 5 гола
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“