Браншовите организации в туризма предлагат на премиера Пламен Орешарски общо шест кандидатури за поста заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризъм.
Предложенията вече са постъпили в Министерския съвет, след като през миналата седмица беше проведена среща, на която беше договорено новият зам.-министър да бъде човек от бранша, съобщават от пресцентъра на кабинета.
Зад номинацията на Бранимир Ботев стоят най-много браншови организации. Ботев е председател на НС на Винарска изба "Долината на розите", председател на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки в България; член на УС на Национален борд по туризъм, член на УС на "Деловая Россия"- Европа, член на Консултативния бизнес научен съвет при Министъра на земеделието и храните. Той е предложен от Български съюз по балнеология и спа туризъм, Българска голф асоциация , Българска Федерация по ски, Национална лозаро-винарска камара, Съюз „Произведено в България“ и други.
Председателят на Съюза на собствениците в "Слънчев бряг” Елена Иванова е номинирана от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация, Български съюз по балнеология и спа туризъм и други. Иванова е собственик на хотелите „Амфора“ и „Империал“ в Слънчев бряг.
Валери Стоянов, който е зам.-изпълнителен директор на ИА "Военни клубове и военно почивно дело" в МО е предложен от Българска туристическа камара, Асоциация на Екскурзоводите в България и други организации. Стоянов е бил е прокурист и член на СД на "Хемусхотелс" АД, изпълнителен директор на "Пампорово" АД, член на СД на "Слънчев бряг" АД, управител на "Интерхотел Гранд хотел София".
Бившият председател на Агенцията по туризма и бивш зам.-министър на транспорта Анелия Крушкова отново е кандидат да ръководи ресора. Тя е била съветник на министъра на държавната администрация, управител на болница "Токуда" и управител на спедиторски компании. Крушкова е предложена от Българския съюз по балнеология и спа туризъм.
От същата организация е номинирана и Славка Бозукова - главен редактор и изпълнителен директор на вестник „Стандарт”.
Алекс Орешков - доктор по география на туризма в БАН, е предложен от Българска туристическа камара, Асоциация на българските туроператори и туристически агенти. Орешков е магистър "Туризъм и хотелиерство" от Софийския университет (СУ), управител на хотел "Лъки Банско". Управлявал е и Хотели "Принцес", Хотел "Берлин Парк", Хотел "Скай Уей". Член е на Българската туристическа камара. Бил е директор Човешки ресурси на "Шератон София Хотел Балкан", началник управление “Национална туристическа политика" в МТТ, бил е директор на Българския национален туристически офис в Лондон.
Припомняме, че миналата седмица беше решено ресорът да остане под шапката на Министерство на икономиката и енергетиката засега. Идеята за агенция по туризма се отложи със заявката за обособяване на туризма в отделно министерство.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Започва предпроектно проучване за изграждане на тръбопровод за горива в България
Какво бе решено на срещата Тръмп-Нетаняху?
Как може да има криптобенчмарк без биткойн?
Goldman: Волатилността е фактор за сделките в Европа
Държавата си връща контрола върху бизнеса на "Лукойл" в България
Мерц иска съкращаване на европейския бюджет с няколкостотин милиарда евро
София премахва изоставените коли - 1474 автомобила са стикирани, 138 са преместени
Детската болница в Бургас получи разрешение за работа
Радев обсъди с Leonardo придобиването на противопожарни самолети и техника за армията
По-скъпите винетки ще донесат над 54 млн. евро годишно от 2027 г.
Терзиев: Осигурихме 265 млн. евро за рекордна модернизация на транспорта в София
В "Денят ON AIR" на 29 юли от 19:15 часа: Бюджет 2026 и американските самолети в България
Никола Цолов: Почивката ще ми помогне, ще се върна по-силен
ФИФА постави ултиматум: По 40 млн. долара за федерациите, които одобрят сделката
Бивш национал на България пропадна до аматьорския футбол
Той стана шампион с Ливърпул, а сега подписа с Челси
Аут ли е? ЦСКА с новина за Методи Томанов
В Румъния спретнаха гаден номер на Левски
3 зодии с голям финансов успех през август 2026
Най-популярните сортове червено вино
Трапезата на Илинден на 2 август - за здраве и късмет
„Мрачно сърце“ с премиера за България от 8 август по Bulgaria ON AIR
Къде в София да открием надеждна диагностика и лечение на упорит пърхот?
Тест: Какво ви очаква до края на лятото
Технология в услуга на здравето: Huawei Watch Fit 5 Pro, който впечатли и лекарите
Вибриоза след контакт с морска вода – ушни и кожни инфекции, причинени от Vibrio alginolyticus
Учени откриха защо статините причинят мускулни болки понякога
Как стресът влияе на нервната система?
Финализираха новото ръководство за диагностика и лечение на рак на черния дроб
Сладки картофи – вкусни, хранителни и полезни
Млада жена загина в катастрофа между камион и кола
Временно пренасочват пункта за издаване на регистрационни карти на чужденци във Варна
Поклонението пред Богдан Караденчев ще е на 3 август
Кампания "Синьо сърце" ще се проведе на входа на Морската градина
Приключи първият етап от проекта за Черноморския младежки център във Варна
Хороскоп за 30 юли 2026