Силното земетресение, което разлюля долината Напа в Калифорния в неделя, най-вероятно е нанесло щети за стотици милиони долари на винарните в областта, предава Ройтерс. Общата сума на загубите за икономиката на региона обаче вероятно ще бъде неколкократно по-висока.
Повече от 200 души бяха ранени по време на земетресението от 6,0 степен по Рихтер - най-силното в Калифорния за последните 25 години. Повече от 50 сгради в Напа – град със 77 хил. жители североизточно от Сан Франциско, са обявени за опасни и достъпът до тях е забранен. Очакват се и още щети.
Земетресението се случи в средата на сезона на гроздобера в Напа. Тя е сред калифорнийските области, които произвеждат най-много вино от сортовете Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Chardonnay и Sauvignon Blanc. В сектора са заети хиляди хора.
Все още няма данни за пълните щети, нанесени от труса, но говорител на винопроизводител от региона твърди, че очакваната силна реколта за 2014 г. няма да бъде значително засегната.
В част от Напа са напукани фасадите на редица сгради, а във винарните има много счупени бутилки, независимо от мерките, които са взети против земетресения. Компанията за оценки на щетите от природни бедствия CoreLogic счита, че пораженията са на стойност между 500 млн. и 1 млрд. долара.
Около една четвърт от тези щети са щети по сградите. За сравнение, след земетресението в Сан Франциско през 1989 г. са подадени застрахователни искове на стойност 1,8 млрд. долара. Институтът за застрахователна информация в Ню Йорк оценява щетите от земетресението на стотици милиони долари, въпреки че най-вероятно щетите върху икономиката ще са няколко пъти по-високи. Основната причина за това е, че само 6% от домовете в Напа имат застраховка срещу земетресения, твърди Робърт Хартуиг, президент на института.
В понеделник винопроизводството спря почти напълно дейността си, докато служителите почистваха и поправяха щетите по лозята и избите. Мениджърите на Napa Barrel Care, компания, която съхранява продукцията на много местни винопроизводители, цял ден събират разлято вино и търсят нови бъчви, в които да бъде съхранявана продукцията, разказва собственикът ѝ Майк Блум.
Много от досега използваните бъчви са счупени или спукани и натрупани на безредни купчини по време на земетресението, а във въздуха се носи миризма на ферментиращо грозде.
"Пълен хаос", разказва Рик Руис, директор на търговската верига TwentyFour wines, която е един от клиентите на Napa Barrel Care. По думите му много от служителите му носят маски, за да се предотврати натравяне с въглероден монооксид. "Това е истински логистичен кошмар", добавя той.
Земетресението от уикенда е най-силното в региона от това през 1989 г., което уби 63 души и причини щети за 6 млрд. долара, припомня Ройтерс.
Кадри на пораженията можете да видите в галерията на Investor.bg!

Дългогодишният бизнес модел на германските марки вече не работи в Китай
Промишленото производство в еврозоната е близо до най-високото си ниво от над 4 години
Allianz Trade: Бизнесът у нас и по света чака все по-дълго плащанията си
Преговорите с Иран, отчетът на SpaceX и ключови данни ще движат пазарите тази седмица
Нов спад в производствения сектор на Китай засилва признаците за забавяне на икономиката
Азиатските фондови пазари започнаха седмицата със смесени резултати
Талантите на България: Ученици спечелиха 6 медала от олимпиадата по лингвистика в Румъния
Компаниите изостават с внедряването на AI, след 10 години ще бъде по-умен от всички хора взети заедно
Риск от инциденти: Настояват за връщане на разделителите по велоалеите в София
Иран: България ни увери, че няма да участва във войната
Фелдшери и лекарски асистенти настояват за промяна: "Държат ни на трупчета"
Счетоводител ще свири на ЦСКА 1948 и Панатинайкос
Бленджини ще води световните звезди в бенефиса на Салпаров
Интер иска топ талант от Балканите
Мачовете по телевизията днес, 3 август
ЦСКА дава 10 000 евро за нов треньор
Добра новина в кошмара за Левски
Дерматолог: Задължително слагайте фотозащита след излизане от водата
Лятна салата с диня, сирене и мента
Високопротеинова паста с гъби
Методът за разчистване на дома, за който всички говорят
Самозалепващи тапети у дома: как да преобразите стените си без майстор?
Седмичен хороскоп за 3 - 9 август 2026: Успехи за Лъва
За кого е подходящо периодичното гладуване?
Проект на здравното министерство предвижда 11 институции да координират изграждането на детската болница
Рязко потапяне в студена вода през лятото – риск от опасни аритмии
„Майчин дом“ предлага безплатни медицински услуги и консултации по кърмене през август
Защо рутината помага на бебето да се чувства по-спокойно?
Национална конференция за редките болести събира експерти в Пловдив
„България Еър“ представя Ери – новият AI асистент, който помага на пътниците 24/7
Митничари във Варна и Бургас задържаха стоки за над 2 млн.долара
Меси планира да играе за Аржентина до 2028 година
Иран: България ни увери, че няма да участва във войната
Спипаха мъж с 2,44 промила във Варненско
Двама пострадаха при катастрофи край Варна