На домакинствата се създава фалшив комфорт, че когато стоят на регулирания пазар и се възползват от осигурените ниски цени, никой не остава ощетен. Истината е, че нещо, което те не заплащат, а е свързано с разходите по доставянето или пренасянето на тази енергия, явно се субсидира кръстосано отнякъде другаде.
Дали това ще е друг сегмент потребители, например компании, които са работодатели на тези домакинства, или пък се изразява в подкрепа на енергийните компании от бюджета, все пак ние в България ще трябва да платим разходите. Това коментира енергийният експерт и преподавател в Софийския университет Атанас Георгиев в предаването Investbook с Дориана Ранкова по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му предложението на КЕВР от началото на месеца за намаляване на цената на тока за стопанските потребители в регулирания сегмент донякъде поправя една несправедливост от предишните години, а именно това, че те плащат доста по-висока регулирана цена от домакинствата. "Само че на регулирания пазар, получавайки тази по-ниска цена, домакинствата нямат стимул да излязат на свободния. А от друга страна стопанските потребители плащат повече и искат да го напуснат."
Експертът заяви, че създавайки неефективност по веригата, създаваме грешни инвестиционни сигнали. "Не създаваме достатъчно пазар в енергийния отрасъл, а се опитваме да поправим несправедливости по начин, по който всъщност се получават повече вреди, отколкото ползи за крайните потребители."
Той коментира и състоянието на пазара у нас на фона на ЦИЕ и Западна Европа, като подчерта, че България остава встрани от свободния пазар. По думите му не може да се говори за пълна либерализация, защото не може да се либерализира търговията при крайния потребител, когато има прекалено голям обем енергия, съсредоточена в НЕК, която се изкупува по дългосрочни договори или преференциални цени.
Целият разговор вижте тук:

Хенри Ван: Посланието на Китай е, че войната не бива да продължава
Енергийният сектор е двигател на растежа в сезона на отчетите в Европа
ПИБ пласира две емисии облигации за 310 млн. евро на международните капиталови пазари
Дженсън Хуанг също заминава с Еър Форс 1 за Пекин
SOFIX спадна с 0,53% до 1261 пункта
„Софарма“ ще изплати по още 0,04 евро дивидент за 2025 г.
ЦСКА и ЦСКА 1948 не се победиха в битката за второто място в Първа лига
Доц. Вълчева, ПБ: Ще разширим ролята на правосъдния министър, нов ВСС - през юли
Жестоко убийство с метална тръба в Монтана
Трикратен шампион с Левски с трансфер в Германия
Трансферна бомба цъка в Левски
Наско Сираков се хвана за главата: Феновете оставиха Левски без стадион
Шампионът Левски обяви първия си летен трансфер
Мачовете по телевизията днес, 13 май
Левски остава без ваканция
От дипломат до бунтар: Как се държат зодиите при конфликт в работата
5 цветя, които са задължителни за всеки дом
Какво означава, ако видите и чуете черен кос?
Пролетен детокс: 6 ползи, които тялото ви ще усети веднага
3 зодии с най-голям късмет на новолунието на 16 май
Близо 200 000 евро за 4 каузи дариха клиентите на Lidl чрез автоматите за обратно приемане на опаковки
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Черно море Тича осигури транспорт за феновете си за третия двубой с Балкан в Шумен
Бруно Газани се изправя срещу Айсам Чадид в първия етап на SENSHI Grand Prix
Хороскоп за 14 май 2026
Варна представи потенциала си като дестинация за СПА, уелнес и медицински туризъм
Морското научно общество ще придобие нов изследователски кораб
Стотици гробници, по-стари от египетските пирамиди, са открити в Сахара
SpaceX определи дата за първия полет на третата версия на Starship
Руснаци от МКС излизат в открития космос на 27 май: Каква е научната им цел
Как черните дупки се превръщат в космически чудовища
Какво пише и се вижда в разсекретените файлове за НЛО от лунните мисии „Аполо“