Чешката енергийна група CEZ Group е получила обвързващи оферти за българския си бизнес от няколко кандидата, съобщи в петък самата компания. В момента офертите се анализират, пояснява концернът, цитиран от Investor.bg.
По-рано през месеца компанията обяви, че ще вземе решение за бъдещите си операции в България до септември тази година.
Както е известно, CEZ започна да отчита какъв е инвестиционният интерес към българските ѝ активи от януари, но все още не е взела окончателно решение дали да остане в страната.
През миналата година компанията реши да стартира международен арбитраж срещу България след редица интервенции от страна на българските власти, които според концерна са засегнали неговата стопанска дейност в страната. През май 2015 г. например ЧЕЗ бе глобена със 17,1 милиона крони за злоупотреба с господстващо положение на пазара.
Чешката компания влезе в България през 2004 година, придобивайки мажоритарен дял в трите електроразпределителни дружества в Западна България - "Електроразпределение Столично", "Електроразпределение София" и "Електроразпределение Плевен" за сумата от 281,5 млн. евро.
Две години по-късно компанията закупи и въглищната централа ТЕЦ Варна. Чешката компания притежава и два парка за производство на електроенергия от възобновяеми източници.
Заради липсата на екологични инсталации ТЕЦ Варна трябваше да затвори в началото на 2015 година. Преди това месеци наред собственикът й търсеше, но не успя да намери решение и инвестиции, които да позволят на централата да продължи да работи.
ТЕЦ Варна е с инсталирана мощност от 1 250 мегавата и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) разчиташе на централата за осигуряване на потреблението в региона през най-натоварените месеци на годината.
През лятото на 2016 година CEZ Group заведе и арбитражен иск срещу България с мотива, че не може да защити инвестициите си в страната. "Ситуацията в енергийния сектор е критична и особено що се отнася до ценовите решения на местния регулатор, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията при момента на приватизацията", посочиха тогава от чешката компания.
Ако CEZ Group реши да напусне България, те няма да са първият голям инвеститор в сектора, който се изтегля. В края на 2011 година E.On се отказа от инвестициите си в Североизточна България и ги продаде на чешката Енерго Про за 133 млн. евро. През 2004 година германската компания вложи малко под 141 млн. евро, за да купи 67% от капитала на двете електроразпределителни дружества в областта - във Варна и в Горна Оряховица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дългоочакваното икономическо възстановяване на Германия е на крачка разстояние
Гамата на Ferrari остава силно обвързана с миналото
Носталгията продава: Завръщането на касетките следва бума на винила за 1 млрд. долара
Кадър на деня за 1 август
Продажбите на BYD нарастват за трети пореден месец, подкрепени от износа
Fitch: Политическата нестабилност ще затрудни свиването на дефицита в Румъния
Две допълнителни линейки ще дежурят в Слънчев бряг и Златни пясъци от 1 август
Граждани от Ямбол и Безмер отново на протест срещу военното присъствие в авиобазата
150 декара сухи треви и храсти горят край Годеч (+ВИДЕО)
Централна прогноза
"Вярата е най-голямата сила": С какви молитви посрещнахме Хавайската икона (ВИДЕО+СНИМКИ)
Милан се чуди за Браим Диас
Галатасарай готви оферта за Кевин Де Бройне
Алонсо доволен за Мудрик
НА ЖИВО: Левски - Септември
Рапърът Кание Уест помага на Левски срещу Кайрат в Казахстан
Интер удари Манчестър Сити с дузпи
Дневен хороскоп за 2 август, неделя
Поверия за Илинден на 2 август
Любовен хороскоп за 3 - 9 август
Седмична нумерологична прогноза за 3 - 9 август
Високопротеинова зеленчукова супа за отслабване
Тест с ангели ви съветва за близкото бъдеще
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
България се обяви срещу миграционната политика на Испания след кризата в Сеута
Тир се обърна на АМ „Хемус“ преди Варна
САЩ призоваха американците да са готови да напуснат Израел и Близкия изток
Младежи от Варна избират доброволчеството през лятото
Хороскоп за 2 август 2026
Хванаха за ден 27 шофьори с алкохол или наркотици