IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Инженерите на Apple могат да напуснат, ако ФБР спечели

Скандалът се разраства

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Някои от инженерите на Apple казват, че предпочитат да напуснат компанията пред това да помогнат на правителството да пробие сигурността, която те са изградили върху iPhone и iPad устройствата.
 
New York Times интервюира няколко от сегашните и бивши служители на Apple, включително тези, които работят в отдела по сигурността, и установява, че тяхната гледна точка напълно съвпада с тази на работодателя им Тим Кук - властите ще нарушат свободата на словото по този начин. Спорът избухна, след като съдът нареди на компанията от Купертино да създаде задна вратичка в операционната система на iPhone специално за ФБР, за да стигне до информацията на терориста от Сан Бернардино.
 
В предишните изслушвания на Apple пред съда Тим Кук спомена, че т.нар. GovtOS, нарицателното име на задната вратичка, ще се нуждае от около 10 души, които да работят по нея цял месец.
 
Миналия месец The Guardian също съобщи, че инженерите по сигурността на компанията биха се срамували да пробият собственото си криптиране и че инженери, които се специализират в криптографията често са много по-мотивирани от морални принципи, а не от пари.
 
В интервюто един от бившите главни продуктови мениджъри на Apple казва, че ако инженерите решат наистина да напуснат, няма да им отнеме кой знае колко време да си намерят ново работно място, тъй като там работят едни от най-квалифицираните служители в света и със сигурност уменията и вижданията им има къде да бъдат оценени.
 
Чрез отпора на служителите на Apple правителството понася още един "удар", тъй като дори и да не се съобрази с мнението на всички големи технологични компании и наложи решението си, то все пак ще има нужда от софтуерни инженери с много специфични умения, които да създадат задната вратичка. Ако тези в Apple наистина напуснат при едно такова съдебно решение, то няма да има кой да свърши работата на властите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата