Смартфони китайско производство могат да бъдат оборудвани с тайна програма, която на всеки 72 часа препраща на китайски сървър изпращаните от тях есемеси, съобщи американският вестник "Ню Йорк таймс", цитиран от ТАСС и БТА.
Експерти в областта на сигурността неотдавна са открили в някои смартфони с операционната система Аndroid програма, която следи местоположението на потребителя, с кого разговаря и какво пише в текстови съобщения.
Засега не е ясно дали това е тайно събиране на данни с рекламни цели или китайските власти се опитват по този начин да събират разузнавателна информация.
Работещата в сферата на сигурността американска фирма "Криптоуайър", която е открила тайната програма, смята, че тя препредава на китайски сървър пълното съдържание на есемесите, списъците с телефонни номера, данните за времето на обажданията и местоположението на потребителя, както и друга информация.
На клиентите, които са си купували такива смартфони, не се е съобщавало за съществуването на тази програма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.