Проблемите, които европейските производители на автомобили преживяват, не са изненадващи. Още от началото на 2024 г. водещите европейски компании в сектора очакваха такъв развой на събитията, породено то намаляване на продажбите и търсенето на водещите пазари, както и към преориентирането към електромобили в Китай.
Тези компании сега целят да оптимизират производствата си, тъй като при Volkswagen има данни за заводи, опериращи под 60% от капацитетите си, а в някои случаи достигат и 20%, което означава, че работят на загуба. Сега те гледат към 2025 г., в която ще трябва да се пренастроят за новата реалност, това коментира Любомир Станиславов, изпълнителен директор на Аутомотив Клъстер България, в предаването "В развитие" с водещ Росен Стойчев.
Изглежда, че BMW преживя тази криза по-рано от останалите и сега привидно се справя по-добре. Компанията бе една сред първите, които заложиха на футуристично изглеждащи, изцяло електрически модели, но тези автомобили показаха, че европейският пазар не е готов за такъв тип продукт. Сега германският производител се преоринетира към друга стратегия – един модел бива издаван като хибрид, електромобил и с традиционен ДВГ. Гостът разкри, че този метод не е най-ефективният, но спестява огромни средства на компанията.
„Моментът е много труден за компаниите не толкова заради електрификацията, която е факт от 1-2 години, а за това, че освен нея се случват други мега трендове, които преобръщат индустрията надолу. Това e автоматизацията и роботизацията, в момента автомобилните производители могат да заменят огромна част от своите работни места във всеки свои завод с роботи, което ще промени начина, по който се произвежда автомобили.“
Роботизацията ще промени изцяло работата на компаниите, като намали разходите и подобри процесите. Гостът допълни, че другата голяма световна тенденция е значението на софтуера за автомобилите.
В Китай има огромно количество компании за електромобили, като се очаква около 80-90% от тях да фалират в следващите години. Но повечето от тях не са познати за западните пазари и за това темата остава в сянката на проблемите в Европа.
Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ще застигне ли заетостта в Южна Европа нивата на север?
Технологичният сектор в Европа се представя по-добре, докато бумът на AI подкрепя търсенето
Как да спечелим Тръмп – с ласкателства, червен килим и изтребители
Бизнес доверието в Германия скочи до най-високото си ниво от 2022 г.
Бесънт обяви финалистите за председател на Фед, Тръмп ще избере до края на годината
КФН: Bloomberg TV Bulgaria е националната бизнес телевизия
Турист загина след падане от Пантеона в Рим
"Възраждане" поиска оставката на Мариан Бачев заради скандала с Хасърджиев
Запушени шахти и наводнени булеварди в София: "Този сезон е такъв"
Атанас Зафиров: Приемането на еврото поставя България в сърцето на Европа
Социалният министър обеща да няма ощетени в Бюджет 2026
Повдигнаха нови обвинения на Благомир Коцев
Бивш вратара на Реал Мадрид почина на 64 години
Алегри закотвя Хименес на пейката
Милан се надява Пулишич да не пътува за националния
Годината приключи за Кевин де Бройне
Целта пред Дортмунд е... Берлин!
Интер загуби звезда до декември
Рецепта за вегетарианци: Печено червено цвекло с розмарин
Маникюри за късмет и пари през ноември (+Снимки)
Рестарт на диетата: Есенни храни за здраве и отслабване
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
Ето кой печели в есенната игра на Az-jenata.bg
Тест: Хелоуински карти разкриват какво ви очаква
Арестуваха двама мъже, опитвали да задигнат 100 метра захранващ кабел във Варна
Построиха нови къщички за животните в село Каменар
Заради еврото: В първите часове на 2026 г. е възможно някои ПОС-терминали и банкомати да не работят
Какво време ни очаква през следващите дни?
Путин се е съгласил с концепцията на Тръмп за мир в Украйна?
Гуцанов обеща: Няма да има ощетени, вдигаме майчинските, пенсиите ще са по швейцарското правило
Експеримент показа поведението на хората няколко дни преди края на света
Уловиха тайнствен обект между Сатурн и Уран
В Чили функционира телескоп, способен да наблюдава хиляди звезди едновременно
Междузвездната комета 3I/ATLAS не успя да се скрие от космическите апарати
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове