Наблюдаваното разрушение на метана на Марс практически лишава планетата от шансове за обитаване.
До такива изводи е достигнала група учени, които са публикувани изследването си в списание Nature.
Метанът бил открит в атмосферата на Червената планета през 2003 година, а в началото на 2009 наличието му било потвърдено и от независима група изследователи.
Метанът се причислява към така наречените биомаркери – вещества, чието присъствие на други планети съществено повишава шансовете им за обитаемост.
Към другите биомаркери се отнасят водата, въглеродният диоксид и кислород.
Наблюденията показват, че на Марс метанът много бързо се разрушава. Следователно на планетата трябва да съществува постоянен източник на метан.
Някои специалисти предполагат, че на Марс той се произвежда от бактерии, подобни на земните, но разпределението на метана там е много неравномерно.
Учените са решили да построят математически модел, който ще помогне да се изяснят причините за тази странност.
Според резултатите разпределението на метана може да се обясни само по един начин – на Марс сигурно протича процес, който разрушава молекулите му.
Според учените новообразуваният метан изчезва приблизително за 200 земни дни. Това е 600 пъти по-бързо, отколкото на Земята.
Метанът се състои от същите химически компоненти, от които се състоят живите същества. Това означава, че този загадъчен процес не позволява да се образуват по-сложни органични молекули.
В близко време учените планират да проведат по-детайлно изучаване на разпределението на метана на Червената планета. Не е изключено обаче печалните изводи да се дължат на недостиг на фактически данни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.